Zerdeçallı Yeşil Çay Tarifi

0

Çay içmeyi çok seven birisi olarak çayımı hem daha lezzetli hem de daha faydalı bir hale nasıl getirebilirim diye sürekli yeni bir şeyler deniyorum. Yeşil çayı da bazı değerli baharatlarla harmanlayınca faydalarını daha fazla artırabiliyorsunuz. Favori karışımlarımdan bir tanesi yeşil çay, zerdeçal ve tarçın karışımı. Neden mi?

Zerdeçalla aslında tanışmam biraz geç oldu ama kendisi şuan en sevdiğim baharatların başında yer alıyor ve herkese de kullanmasını tavsiye ediyorum. Faydaları saymakla bitmiyor zerdeçalin. Etkin maddesi kurkuminolan bu bitkinin, antienflamatuar ve antioksidan etkinliği oldukça yüksek. Antienflamatuar demek hastalıklardan daha iyi korunmak demek ve antioksidan ise gençlik demek güzellik demek. Bu değerli baharat başta kanser olmak üzere, üst solunum yolları hastalıkları, karaciğer hastalıkları, alzheimer gibi hastalıklar üzerinde de koruyucu etkisi bulunmakta. O yüzden yemeklerinizden, çaylarınızdan bu faydalı bitkiyi eksik etmeyin.

Zerdeçalin yeşil çay ile birleşmesiyle de toksin atıcı, metabolizma hızlandırıcı yani yağ yakıcı, sindirime yardımcı ve sağlığınıza olumlu etki yaratan bir bileşim ortaya çıkıyor. Ve bunlara eşlik eden tarçında kan şekerinizi düzenliyor. Hem bu kadar faydalı olmasının yanı sıra çokta lezzetli. Deneyince sizde göreceksiniz.

IMG_4390

Malzemeler
• 2 tatlı kaşığı yeşil çay
• 2 çay kaşığı zerdeçal
• 1/2 çay kaşığı tarçın
• 2 bardak su

Hazırlanışı
Tüm malzemeleri demliğimize koyup üzerine kaynamış suyumuzu ilave ediyoruz ve 5-7 dakika demlenmesini bekledikten sonra afiyetle içiyoruz.

Sağlıklı günler 🙂

Share.

About Author

Leave A Reply