Yürüyüş Meditasyonu

0

”Yürürken sadece yürü,

Otururken sadece otur

Yemek yerken sadece ye”

Okuyunca kulağa kolay bir şeymiş gibi geliyor ‘Yürürken sadece yürümek’ . Ancak üzerinde biraz olsun düşünürsek yürüyüş yaparken hiçbir şekilde fark etmeden yürüyüş eylemini gerçekleştirdiğimizi daha iyi idrak edebiliriz. Bedenimizi sadece yürürken yorulduğumuz zaman  fark ediyoruz.  Yürüyüş meditasyonu anı yakalamak ve sadece yürümeye odaklanma halidir. Bunu yapabilmek için de bol bol pratik yapmak gerekiyor. Sürekli düşünce üretmeye alışmış zihnimizi durdurmak hiçte kolay değil. Düşünceler ardı ardına akıyor ve sürekli bize bir şeyler söylüyor.  En son gelen epostaya cevap vermiş miydim? kredi kartımın son ödeme günü hangi gündü? yürüyüşten sonra ne yesem acaba? vs vs. Bir de yürüyüş sırasında etrafımızda dikkatimizi dağıtan etkenlerde eklenince yürümeyi otomatik bir hale getiriyoruz. Zihnimizi dinleye dinleye yürümeye devam ediyoruz. Yürüyüş zamanımızı kontrol ediyoruz, hedeflediğimiz süre tamamlanınca da yapılacaklar listemizde yürüyüş kısmına bir tık atıp kendimizden memnun bir şekilde zihnimiz ile konuşmalarımıza kaldığımız yerden devam ediyoruz.

İster fiziksel  aktivite olması için yapıyor olalım ister kendimizle baş başa kalmak için yürüyor olalım, yürüyüş meditasyonu ile birlikte kendi öz benliğimize ulaşabiliriz.

Peki, yürüyüş meditasyonunu nasıl yaparız?

Yürüyüşe hazırlanmak: Önce bir ayakta duralım, bedenimizin farkına varmaya çalışalım. Derin derin birkaç nefes alalım, nefesi karnımızın derinliklerine gönderelim. Tüm odağımız aldığımız nefeste olsun. Yavaş yavaş nefesimizin normal haline dönmesine izin verelim ve tekrar bedenimizi ayakta duruş halini hissetmeye çalışalım.

Yürüyüşe başlamak : Rahat bir şekilde çok hızlı olmayan adımlarla başlayalım yürüyüşümüze. Dikkatimizi bedenimizin içinde neler olup bittiğine yoğunlaştıralım. Zihnimiz bu arada dikkatimizi dağıtmak için bizimle konuşmaya başlayacaktır, bunun farkında olalım, düşüncelerin akıp gitmesine izin verelim. Yürüyüşümüzün bedenimizde hissettirdiklerine yoğunlaşmaya çalışalım. Yürürken tüm bedenimiz bize katılır, sadece bacaklar ve kalça değil, kollarımız ve ellerimiz her yerimiz bizimle birlikte yürür. Yürüyüşümüzü izleyelim. Önce sağ adım sonra sol adım yukarı aşağı. Tamamiyle yürüyüşümüzü hissetmeye odaklanalım. Sadece o anda var olun. Yürümek size ne hissettiriyor? Hangi kaslarınızın, eklemlerinizin hareketini algılıyorsunuz. Yürüyüş yaptığınız zemin nasıl? Sert mi, yumuşak mı? Eğer kumsalda yürüyorsanız ayakkabılarınızı çıkartın, ayaklarınızın kumlarla temas etsin. Siz sadece hissedin ve fark edin.

Zihnini yürürken takip etmeyi bıraktığında her şeyi çok daha farklı algılamaya başlarsın. Hani gökyüzü bulutludur, sonra bulutlar aralanır ve masmavi gökyüzü ile birlikte güneş selamlar seni ya zihnin konuşmayı bıraktığında da gözündeki perde aralanır ve daha önce gördüğün her şeyi daha farklı görmeye başlarsın. İlk başlarda bu netliği kısa kısa yaşarsın, yapmaya devam ettikçe bu süreler artmaya başlar ve dünya çok daha şeffaf bir hale gelir.

Yürüyüş meditasyonu ile farkındalığını arttırıyor ve kendini daha berrak daha temiz hissediyorsun.

Zaten kendini yürümeye alıştırdıktan sonra bedenin ister istemez seni haydi yürüyelim haydi yürüyelim sıkıştırıp bunu tekrarlamanı senden isteyecektir.

Aydınlık yürüyüşler olsun.

Okuma Önerisi : Gündelik Yaşamda Zen

Share.

About Author

Leave A Reply