Yılın En Uzun Gecesi 21 Aralık

0

21 Aralık en uzun gece, yani gün dönümü.

Fars imparatorluğu bundan 7.000 yıl önce bu uzun geceyi keşfederek takvimlerini buna göre oluşturmuşlar ve o zamandan beri de Şeb-i Yelda olarak bu günü özel bir şekilde dostlarıyla ve aileleriyle birlikte kutluyorlar.

İranlı bir arkadaşımdan öğrendim bugünün anlam ve önemini. Maalesef ki batı kültürünü takip etmekten doğu kültürü gibi çok daha eski ve köklü kültürün geleneklerinden pek haberimiz olmuyor.

İran kültüründe güneş iyiliğin sembolü olarak kabul ediliyormuş ve bu nedenle güneşin dünyadan en uzak kaldığı yani karanlığın çok daha hakim olduğu bu gecede güneşin veremediği aydınlığı insanlar kendi ışıklarıyla ve sıcaklıklarıyla oluşturarak kış mevsiminin gelişini kutluyorlar.

Kış mevsimi aslında bugün başlıyor. Gün dönümü ile yeni bir enerji döngüsünün içine giriyoruz.

Yılın her bölümü aslında farklı bir enerjiye sahip ve bu ister istemez bizim enerjimizi de etkiliyor.

Bulunduğumuz mevsimsel döngünün enerji dalgasına uyum sağlamak ve buna uygun bir şekilde beslenmek ve yaşamak hem ruhen hem bedenen daha iyi hissetmemizi sağlar.

Bu mevsimde güneşi daha az göreceğiz ve havada ki nem de daha az olacak. Cildimiz daha çok nemlenmeye ihtiyaç duyacak. Bu yüzden cildimize de daha fazla özen göstermemiz gereken bir dönem.

Vücut soğuyan havaya karşı kendini ısıtmak için daha çok enerjiye ihtiyaç duyacak. Beslenme düzenimizi bu doğrultuda bedenimizin ihtiyaçlarına göre değiştirmemiz gerekir.

Karanlık havalarda kendimizi daha yorgun ve depresif hissedeceğiz. Ruhumuza iyi gelen şeyler yaparak enerjimizi yüksek tutmaya çalışalım.

Daha iyi hissetmek ve gözükmek için evrensel enerjiye uyum sağlayarak doğa ile harmoni içinde yaşamak şart.

Güzel ve aydınlık bir kış olsun.

Share.

About Author

Leave A Reply