Yeni Yıla Hazır mısın?

0

Her seneye yeni umutlar ile gireriz. Yeni bir senenin anlamı haftanın ilk günü Pazartesiye verdiğimiz ağırlıklardan daha fazladır. Yeni yapmaya başlayacağımız her şey için Pazartesileri seçerken bunun çok daha fazlasını yeni yıl için kafamıza koyarız. Eğer kafamızdakileri yazılı hedefler haline getirmez isek de ilerleyen günlerde kendimize verdiğimiz vaatlerin yükü altında ezilmeye başlarız. Hedef belirlemek planlamak sanıldığının aksine eğlenceli bir uğraştır. İnsanın kendi yol haritasını belirlemesi kadar güzel başka bir şey olabilir mi?

“Gideceğiniz yeri bilmiyorsanız,vardığınız yerin önemi yoktur” demiş P.Drucker. O yüzden hedef belirleme sürece nereye gitmek istediğimizi netleştirerek başlamak en önemli adımımız olmalı.

Bunun için kendinizle sessizce baş başa kalacağınız bir zaman ve yer belirleyin Düşünün şuan ki hayatınızda olmak istediğiniz yerde misiniz?  Bundan 5 sene sonraki kendinize baktığınızda kendinizi nasıl görüyorsunuz? Bedeniniz nasıl gözüküyor? Neler yapıyorsunuz? Gelecekteki senin yaşamına iyice bak. O zamandaki Sen’e ulaşmak için şuan ki Sen’in neler yapması gerekiyor? Hangi alışkanlıkları edinmeli? Hangi konularda kendini geliştirmeli? Gelecekteki Sen’e şuanda neler yaparak yardımcı olursun? Ve neleri yaptığında kendini daha mutlu ve doygun hissedeceksin?

“Daha önce sahip olmadığın bir şeye sahip olmak istiyorsan, daha önce hiç olmadığın biri olmalısın.” Tony Robbins

Hedeflerinizi Ayırın: Yaşam alanlarınıza göre hedeflerinizi kategorize etmekle başlayın işe. Her kategori için hedeflerinizi belirleyin. Bunu yaparken hissedeceğiniz duygulara da odaklanın. Örneğin zayıflamak istiyorsunuz, bunu kendiniz için istediğinize ve zayıf halinizin sizi daha mutlu edeceğine inanıyorsanız zayıflama hedefi koyun. Eğer böyle değilse sağlıklı olmak veya daha enerjik hissetmek gibi hedeflerde belirleyebilirsiniz.

– Kariyer Hedefleri : İş hayatınız da bulunduğunuz nokta sizi mutlu ediyor mu? Başka ne yapsanız daha iyi hissederdiniz. Terfi etmek mi yoksa kendi işinizi yapmak mı? Gelecekteki Sen’in nasıl bir iş hayatı vardı? Bunları düşünerek kariyer hedeflerinizi oluşturun.

– Fiziksel Hedefler :  Her şeyin başı sağlık. Bunu göz önüne alarak eğer daha sağlıklı ve aktif yaşam için hedeflerinizi yapılabilirlik sınırlarınız içinde belirleyin. Her şeye yavaş yavaş başlamakta fayda var. Hiç yürüyüş yapmıyorsanız günde 10 bin adım atmak gibi zorlayıcı bir hedef yerine haftada üç gün yirmi dakika yürüyüşlerle başlamak daha ulaşılabilir olacaktır.

– İlişki ve Aile Hedefleri : Sağlığımız kadar bir önemli konu da ailemiz ve ilişkilerimiz. Yeterince güçlü, sevgiye dayalı ilişkilerimiz yoksa bu da hayatımızda büyük eksiklikler oluşturacaktır. Bunun için sevgi bağlarınız olduğu insanlarla ilişkilerinizi tekrar gözden geçirerek bir değerlendirin geçmiş senelerinizi ve yeni sene için bu bağları güçlendirecek hedefler belirlemeyi de unutmayın.

– Ekonomik Hedefler : Şuan ki kazancınız yeterli mi? Belki daha çok kazanacak hedeflerinizi belirleyerek belki de tasarruf alanlarınızı belirleyerek istediğiniz ekonomik koşulları sağlayabilirsiniz.

– Kişisel Gelişim Hedefleri : En önemli ve zevkli bölümlerden birisi de kendinizi geliştirecek hedefler belirlemek. Hemen gelecekteki Sen’e bir gidin. Şuan hangi adımları atmanız gerekiyor? Yeni bir dil öğrenmek mi, yeni hobiler geliştirmek mi, daha çok kitap okumak mı? Gelişim hedeflerinizi kısa ve uzun vadeler halinde belirleyin.

Hedeflerinizi Yazın : Yapılan araştırmalar gösteriyor ki yazılı hale getirilmeyen hedeflerin gerçekleşme oranı oldukça düşük. O yüzden üşenmeyin ve hedeflerinizi sürekli gözünüzün önünde olacak şekilde yazılı hale getirin.

– Hedeflerinizi Planlayın : “Planlamaya ayrılan on dakika uygulamada bir saat kazandırır”
Japon Atasözü

 Bir yıl için hedefler belirlemek yerine daha kısa vadeler için zamanı belirlenmiş hedefler koymayı deneyin. Ve hedeflerinizi yazıp bırakmayın. İlgili aksiyonları zamanı ile birlikte mutlaka belirlemiş olun.

Örneğin ayda 2 kitap okumak ama kitap okuma alışkanlığınız yok ise bir kitap kulübüne üye olun veya kendi kulübünüzü kurun.

Örneğin 2019’da 20kg vermek yerine koyacağınız hedef Mart ayına kadar 4kg vermek, bunun için hafta da 2 gün spinning, kickboks yapmak ve şekeri hayatınızdan çıkartmak yada karbonhidratı sınırlandırmak, öğün sayısını azaltmak gibi aksiyonlarınızı da belirlemiş olun.

Hedeflerinizi Paylaşın ve Gözden geçirin. Yakın bir arkadaşınız veya eşinizle hedeflerinizi paylaşarak, birbirinizin hedeflerine ulaşmasında destek olabilirsiniz. Bazen kendimize verdiğimiz yapacağım sözlerini erteleyebiliyoruz ama ikinci bir kişiyi de ortak edince bunu yapma olasılığımız daha artıyor.

 Kendinizi ödüllendirin. Örneğin finansal hedeflerinize ulaştığınız bir ay kendinize hafta sonu için güzel bir seyahat edebilir yada evde arkadaş partisi yaparak bir kutlama yapabilirsiniz.

Bir de film önerim var, ‘The Bucket List’. Türkçe’ye Şimdi Ya da Asla olarak çevrilmiş. Morgan Freedom ve Jack Nicholson’ın harika oyunculuklarıyla yapmak istediklerini gerçekleştirmek için yola çıkan iki muhteşem oyuncunun devleştirdiği harika bir film. Filmden aklımda kalan repliklerden biri ‘Find the joy in your life‘, yani hayatınızdaki neşeyi bulun. Her ne yaparsak yapalım yaşamdan keyif almıyorsak yaptığımız hiçbir şeyin anlamı olmayacaktır. Sonuçtan ziyade sürecin kendine odaklanın ve her anın keyfini çıkartmaya çalışın.

Hepimiz için güzel bir sene olması dileğiyle 🙂

Share.

About Author

Leave A Reply