Yeni Başlangıçlar Zamanı

0

Baharın başlangıcını yapan, havayı ısıtan, doğayı güzelleştiren, güneşi yaklaştıran Mart ayına başladık.
Hemen ne çabuk geçti yılın ilk iki ayı demeyelim. Çünkü yeni senenin başlangıcını belirleyen yine bizleriz. Her zaman yeni bir seneye de başlayabiliriz. Romalılar gibi.
Romalılar 1 Mart’ı yeni senenin başlangıcı olarak kabul ediyormuş. Neden mi? Kış nedeniyle ara verilen tarım ve savaşa düzelen havalar ile tekrar başlandığı için. Zaten Mart ismi de savaş tanrısı Mars’dan gelir. Ara verilen savaşlara tekrar başlandığı için bu aya savaş tanrısı Mars’ın adı verilmiştir. Ancak bir taraftan da bu ay tarıma da tekrar başlanır. Mart böyle değişik bir aydır aslında. Soğuk ile sıcağın karışımı. Bir taraftan doğayı, toprağı canlandırırken diğer bir taraftan da içinde hala bir savaş vardır. Bahar önce bir yüzünü gösterir sonra birden tekrar kış olur. İçinde gelgitler olan bir aydır. Bu ay ki dolunayda değişik bir etki yaratacak astrologların söylediği kadarıyla.

Bu ayı sizde Romalılar gibi seneye yeni başladığınızı kabul ederek hayatınız için yapmak istediklerinizi tekrar gözden geçirip, planlarınızı yaparak harekete geçebilirsiniz. Kendi hayatınız için savaş vererek sonra da istediğiniz şeylerin yetişmesine ve hayata geçmesine tanık olabilirsiniz. İstediğin yaşamı tasarlayacak olanın sadece kendin olduğunu farkına varınca hayat daha keyifli bir hal almaya başlıyor. Çünkü daha önce sana zorluk olarak gelen olayların, insanların aslında seni monotonluktan çıkardığını ve seni geliştirdiğini göreceksin. Hayatın sana gösterdiği işaretleri iyi bir şekilde takip et. Neyin neden karşına çıktığını ve bu deneyimi neden yaşaman gerektiğini sorgula. Cevapları almaya başladıktan sonra istediğin kapıların sana açıldığını fark edeceksin. Yolunda gitmediğini düşündüğün her şeyi yoluna koyabilir, yapmak istediğin her şeyi yapabilir, yeni projelere başlayabilir, ertelediğin ne varsa hepsini gerçekleştirebilirsin.

Baharın gelmesiyle canlanan doğa aradığın enerjiyi sana verecektir. Bu enerjiyi hissetmek için zamanını el verdiğince doğa da geçirmeye çalış. Nefes al, yürü, doğanın güzelliklerini keşfet. Kendi yaşam amacını fark et, aradığın güç ve huzuru kendi içinde bulacaksın…

Bu ay hatırlayacağımız günler ;

01 Mart Baharın Başlangıcı
08 Mart Dünya Kadınlar Günü
12 Mart Dolunay – Başak burcunda dolunay, değişken enerjilere hazırlıklı olmak lazım.
21 Mart İlkbahar ekinoksu – Gece ile gündüz eşitlenir ve gündüzler uzamaya başlar.
21 Mart Nevruz Bayramı – Pers İmparatorluğunun bugünü Baharın başlangıcı olarak kutlamasına dayanır

03 Mart Cuma günü vizyona girecek olan Ferzan Özpetek’in filmi Kırmızı Pazartesi’yi kaçırma.

Mart ayının çiçeği de Nergistir, bu muhteşem kokulu çiçeği de kendine ve sevdiklerine almayı ihmal etme olur mu?

Güzel başlangıçlarla dolu bir ay olsun.

Sevgiyle.

Share.

About Author

Leave A Reply