Yaratıcılık gücünüzü tetikleyecek Sanat Tarihinden 15 muhteşem Resim

0

Aslında bu listeyi hazırlarken on resim ile yola çıkmıştım ama sonra listeye kesinlikle almam gereken başka resimlerde çıkınca sayı on beşe çıktı. Bunların dışında da sanat tarihinde çok önemli resimleri var. Bunlar sadece başlangıç olarak bilinmesi ve görülmesi gereken eserler olarak düşünülebilir. Ülkemizde maalesef ki müze ve sergi anlamında çok fazla seçenek bulunmuyor. Yine de Sakıp Sabancı Müzesi, İstanbul Modern ve Pera Müzesi takip edilebilir. Ve tabi Avrupa’da ki belli başlı müzeler mutlaka ziyaret edilmeli. Resimleri ve ressamları anlamak o kadar kolay değil ama gördükçe, okudukça, etkileri, akımları öğrendikçe insana çok farklı kapılar açabiliyor. Size bakış açısı, derinlik ve estetik anlayışı kazandırıyor ve yaratıcılığınızı geliştiriyor.

1. The Garden of Earthly Delights – Dünyevi Zevkler Bahçesi – Hieronymus Bosch (1504)
Museo del Prado – Madrid
Bir gün Kültür Bakanı olma hayalim varsa hiç kuşkusuz bu tabloyu gözümün önüne bir yere getirmek içindir 🙂 Birçok müze bu tablo için birbiriyle hala savaşıyor. Sol tarafında cennet, orta kısımda dünya nimetlerinden zevk alan insanlar ve sağ tarafta da günahları için cezalandıran insanlar resmedilmiştir. Kapaklar kapanınca da dünyanın yaratılışını görebiliyorsunuz. Kesinlikle görülmesi gereken eserlerin başında yer alıyor. Yolunuz Madrid’e düşerse bu muhteşem eseri kaçırmayın.

2. Guernica – Picasso (1937)
Reina Sofia Museum, Madrid

guernica
Bu tablonun en önemli özelliği savaş karşıtı en önemli eser olarak kabul edilmesidir. Hem İspanya iç savaşının vahşetini gözler önüne sermekte hem de savaşın getirdiği acı ve ızdırabı oldukça iyi anlatmıştır.

3. Las Meninas- Nedimeler – Velazquez (1656)
Museo del Prado – Madrid

las meninas
Sanat tarihinin oldukça etkileyici ve önemli eserlerinin başında gelen bir eser. Resmin içinde resim barındırmasıyla ünlenmiştir. Aynada kral ve kraliçe görülmektedir, ayrıca Velazquez’de resim yaparken görülmektedir. Ancak ressam olması gerektiği yerde değildir. Kimin resminin yapıldığı anlaşılmamaktadır. Nedimeler mi, küçük prenses mi yoksa aynadakilerin mi?

4. Le Moulin de la Galette – Renoir (1876)
Musee National d’Orsay, Paris

Auguste_Renoir
19.yy izlenimci akımının önemli eserlerinden biri olan resim ayrıca Renoir’de en önemli eserlerinden birisidir. Bal du moulin de la Galette’de, işçi sınıfından insanların yemek yemek ve dans etmek için buluştukları Montmartre’deki pazar gününü resmetmiştir.

5. Starry Night –Yıldızlı Gece – Vincent Van Gogh (1889)
Museum of Modern Art

yıldızlı-gece-van-gogh
Van Gogh’un en ünlü ve en tartışma konusu olan eseridir. Bu resmin ressamın hafızasından mı yaptığı yoksa gökyüzüne bakarak mı yaptığı ile ilgili farklı görüşler bulunmaktadır. Akıl hastanesinde kalırken akıl sağlığının da çok fazla yerinde olmadığı dönemde yapmıştır bu muhteşem eserini.

6. The Water Lilies – Nilüferler – Monet (1895-1926)
water-lilies-1919-2
Monet, izlenimcilik akımının önemli temsilcilerindendir. Sanat hayatının 30 yılını Nilüferleri resmetmeye adayarak 250’ye yakın tablo yapmıştır. Bu tablolarında değişik ışık ve hava koşullarında nilüferlerin nasıl değişik şekillerde resmedilebileceğini göstermiştir. Nilüferler dünyanın bir çok yerinde önemli müzelerinde sergilenmektedir.

7. Mona Lisa – Leonardo da Vinci (1503-1506)
Louvre, Paris

Mona_Lisa
Muhteşem Louvre Müze’sinin en önemli eseridir. Resimlerinde devasa bir eser olarak gözükmekte ama aslını gördüğünüzde biraz boyutuyla ilgili hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Resimdeki kadının kimliği, yüz ifadesindeki anlam, arkadaki tabiat ile ilgili halen araştırmalar devam etse de tarihin gizemini koruyan eserlerinden birisidir.

8. Portret van Giovanni Arnolfini En Zijn Vrouw – Arnolfinin’nin Evlenmesi – Jan van Eyck – (1434)
National Gallery, Londra

arnolfini
Resim sanatının en önemli eserlerinden biridir. Arnolfini çiftinin evlenme anı resmedilmiştir.Eseri bu kadar önemli kılan detaylardan biri ise aynadır. Ayna, müthiş bir akis tekniğiyle anı derinleştirmek için kullanılmıştır. Ve aynada, Van Eyck’ın da resmin içinde olduğu görülür ve aynanın hemen üzerine de  yine ressam küçük bir not bırakmıştır.’Johannes Van Eyck fuit hic’ yani Jan van Ecyck buradaydı’.

9. The Night Watch- Gece Devriyesi- Harmensz van Rijn Rembrandt – (1642)
Rijksmuseum, Amsterdam

rembrandt_nightwatch
Kalabalık bir resim olması nedeniyle biraz karmaşıktır. Ancak sanat tarihinin önemli eserlerinden birisidir. Amsterdam’daki çeşitli rütbelerdeki askeri birlik resmedilmiştir.Aydınlık ve karanlık resimde hoş bir kontrast yaratmış ve tüm figürler canlı imiş gibi algılanmıştır.

10. Girl With A Pearl Earring – İnci Küpeli Kız- Johannes Vermeer – (1665)
Lahey, Mauritshuis, Hollanda

Johannes_Vermeer_1632-1675_-_The_Girl_With_The_Pearl_Earring_1665-2
Resim Hollanda’nın Mona Lisa’sı olarak kabul edilir.İsminden de anlaşılacağı üzeri resmin ana teması inci küpelerdir. Genç kızın masumiyeti, bakışlarındaki etkileyicilik ile resim önem kazanmış ve resim korunamadığı için oluşan çatlamalarda resme ayrı bir boyut kazandırmıştır. Aynı isimde Beyazperdeye de aktarılmıştır ve izlenmesini kesinlikle tavsiye ederim.

11.The Third of May 1808 – 3 Mayıs 1808 -Francisco Goya – (1814)
Museo del Prado – Madrid

thirdofmay
Goya bu eserini 1808 yılında Fransızların Madrid’e istilasına direnen İspanyolların anısına yapmıştır.
Resim yarattığı duygusal etki ile bir simge haline gelmiştir. Ayrıca dünyanın ilk modern resmi olarak sanat tarihine damgasını vurmuştur.

12.The Artist’s Mother – James Abbott McNeill Whistler – (1871)
Musee National d’Orsay, Paris

the artist's mother
Siyah-beyaz ve grinin resmi olarakta bilinir. Whistler modeli gelmeyince annesinin resmini yapmıştır. Ve resim verdiği duygusal mesajlarla ile oldukça popüler bir hale gelmiştir.

13.The Scream – Çığlık – Edvard Munch – (1893)
National Gallery, Munch Museum – National Gallery, Oslo

the_scream_1910
Müzayede yoluyla satılan en pahalı resimdir. Resim özellikle modern kültür ve sanatta büyük bir etkiye sahiptir. Resimde ön planda ızdırap çeker gibi görünen bir adam, arka planda ise Ekeberg tepesinden Oslofjord’un görünümü ve gök kan kırmızısı renginde resmedilmiştir. Resim doğanın çığlığı olarak ün yapmıştır.

14.The Kiss – Öpücük – Gustav Klimt – (1907-1908)
Österreichische Galerie Belvedere, Vienna

the kiss
Modern dönemin en iyi resimlerinden biri olarak bilinir. Klimt’in de en önemli eseridir. Bir öpücüğün bu kadar derin anlamlarla resmedilmesiyle böyle bir eser ortaya çıkmıştır. Ressam kadın ve erkeğin arasındaki farkları resimde çok iyi bir şekilde tasvir etmiştir.

15. Persistence of Memory – Belleğin Azmi – Salvador Dali (1931)
Museum of Modern Art, New York

la-persistencia-de-la-memoria-4-638
Dali sürrealizmin önemli temsilcileri arasında yer almaktadır ve bu resim en önemli eseridir. Resim eriyen cep saatlerini konu almıştır. Dali’nin ‘yumuşaklık’ ve ‘sertlik’ anlayışına önemli bir örnektir. Değişmez ve katı olan zaman anlayışını protesto niteliğindedir.

Share.

About Author

Leave A Reply