Spor Yapmadan Önce Nasıl Beslenmeli?

0

Eskiden işten çıkıp spor salonuna gitme telaşı içinde spordan önce doğru dürüst hiçbir şey yiyip içmeye fırsat bulamazdım, bunun içinde bir çaba da göstermezdim açıkçası. O kadar sıkı antrenman yapmama rağmen yaptığımız ölçümlerde de ya yağ kütlemde artış olurdu ya da kas kütlemde azalma. Tabii o zaman beslenmenin bu kadar önemli olduğunun da farkında değildim. Boş bir mide ile egzersiz yapmak kesinlikle iyi bir fikir değil. Üstelik spor yaptıktan sonra kendinizi çok daha bitkin hissediyorsunuz. Ancak doğru bir beslenme ile sporun fiziksel ve zihinsel etkilerini görebiliyorsunuz. Bu nedenle egzersiz öncesi karbonhidrat ve protein ağırlıklı bir şeyler yemek, egzersiz sırasından vücudun ihtiyaç duyacağı enerjiyi sağlayabilir. Karbonhidratlar kasların yakıt deposudur. Vücut eğer yeterli karbonhidratı bulamaz ise enerji kaynağı olarak proteinleri kullanmaya başlar. Bu da kaslarınız için hiç iyi değil. O yüzden spordan  1-1.5 saat önce vücudun ihtiyaç duyacağı besinleri bedeninize vermeniz gerekiyor ki yeterli yakıtınız olsun.

Spordan önce tüketebileceğimiz besinler;

– Muz
Çabuk sonuç alabileceğiniz iyi bir karbonhidrat deposu olduğu için ve sindirimi kolay olduğu için spordan önce pratik bir besin kaynağıdır. Egzersiz sırasında ihtiyacımız olan yakıtı sağlayacaktır. İçerdiği potasyum ile de ayrıca  hem sinir sistemimize iyi geliyor hem de kas gelişimine destek oluyor.
Banana

– Yulaf   
Kan şekerini dengede tutmaya yardım eder. Üzerine badem, ceviz veya muz,armut gibi meyvelerde eklerseniz kan şekerinin daha da uzun süre dengede kalmasını sağlayabilirsiniz. Lif içeriği yüksektir. 40 gramında 3 gram lif bulunur ve spordan sonra da tüketimi uygundur.
yulaf

– Kahve
Metabolizma hızlandırıcı ve uyarıcı etkisiyle spordan önce içmek yağ yakımını hızlandırır.
coffee 2

– Meyveli Smoothie
Yağsız sütle hazırlayacağınız smoothieler ile hem yüksek oranda protein alabilirsiniz hem de karbonhidrat. Ayrıca sindirimi de kolay olduğu için spordan önce rahatlıkla tüketebilirsiniz.
smoothie
Farklı bir şeyler denemek için smoothie tariflerime bakabilirsiniz.

– Yumurtanın beyazı
Bir yumurtanın beyazında 4gr protein ve hiç yağ yoktur. O nedenle spor öncesi ve sonrası tüketimi için çok uygundur.
egg-whites-5
Yumurta beyazıyla hazırlanmış omlet tarifine buradan ulaşabilirsiniz.

– Kuru Meyveler
Eğer spordan önce bir şeyler yemeye fazla zamanınız yok ise böyle durumlarda kuru meyveler kurtarıcıdır. Hem sizi ağırlaştırmaz hem de içerdiği basit karbonhidratlarla size spor sırasında ihtiyaç duyacağınız enerjiyi sağlayacaktır. Kuru kayısı, yabanmersini, badem gibi kuru meyveleri tercih edebilirsiniz ancak yarım fincan yeterli olacaktır.
dried-fruit

– Tam tahıllı tost
Tam buğday yada tahıllı ekmek ile hazırlanmış beyaz peynirli bir tost içerdiği lifler ile sindirimi kolay olacak ve de spor sırasında size enerji sağlayacaktır.
tost

– Tavuk Göğsü ve esmer pirinç pilavı
Eğer akşam veya öğle yemeğinden sora spor yapmayı planlıyorsanız pilav ve tavuk göğsü sizi spor sırasında iyi hissettirecek besinlerdir. Esmer pirinç kompleks karbonhidratlar açısından oldukça zengindir, spor sırasındaki enerji ihtiyacımızı karşılayacaktır. Tavuk göğsü de kaslarımızın ihtiyacı olan proteini sağlayacaktır.
chicken

-Elma
İyi bir enerji kaynağı olması açısından hafif spor yapmak için uygundur. Birçok vitamin ve mineral içerir, ayrıca da spor sırasından size tokluk hissi verecektir.
green apple

-Yeşil Çay
Yeşil çayın metabolizma hızlandırıcı etkisi vardır, spordan önce içildiğinde de yağ yakımını destekler. Günde 2-3 fincan yeşil çay içmek oldukça faydalıdır.
green-tea

– Su
Egzersiz öncesi, sırasında ve sonrasında susamayı beklemeden su tüketmek vücudumuz için iyidir.
water-glass

Share.

About Author

Leave A Reply