Sevgililer Gününe Özel Romantik 10 Film Önerisi

0

Sevgililer gününün ortaya çıkışıyla ilgili bir çok hikaye anlatılır ama benim en sevdiğim hikaye Aziz Valentine ile Julia’nın hikayesidir.

İmparator 2. Claudius (M.S. 268-270), Roma’yı yönettiği dönemde, askeri yapılanmaya çok büyük önem verir. Onun için en büyük problem ordusunda savaşacak asker bulamamaktı. Claudius’a göre her genç delikanlının asker olması gerekiyordu. Roma’da asker olmalarına engel olduğu için gençlerin evlenmesini bile yasaklamıştı. Hatta bununla da kalmamış Hristanyanlığı’da yasaklamıştır. Aziz Valentine’de aynı dönemde Roma’da yaşayan bir papazdır ve imparatora rağmen Hristiyanlığı yaymaya devam eder. Ve imparatorun emirlerine uymadığı için hapse atılır. Ancak hapse atılmasıyla şehirde Valentine ile ilgili söylentiler kulaktan kulağa yayılır. Hapishane gardiyanlarından birisi de gözleri görmeyen kızı Julia’yı iyileştirmesi umuduyla Valentine’in yanına getirir. Bir süre sonra Julia görmeye başlar ama söylentileri duyan imparatorda Valentine için ölüm emri verir. Aziz Valantine’de 14 Şubat’ta ölüme gitmeden önce Julia’ya bir not bırakır. Bıraktığı notu da ”Senin Valentine’inden” olarak imzalar Aziz Valentine. İdamından sonra bir badem ağacının altına gömülür ve badem ağacı hemen sonra pembe çiçekler açar. O günden sonrada 14 Şubat badem çiçekleri, aşk ve yardımseverlikle özdeşleştirilerek, Sevgililer günü olarak kutlanmaya başlar.

Çıkış amacı ne olursa olsun 14 Şubat insanlara biraz olsun sevgiyi hatırlattığı için sevdiğim günlerden bir tanesidir. Bugün sadece sevgilisi olanlar için değildir aslında, sevgi size kimi hatırlatıyorsa onu hatırlamanızı sağlayan günlerden birdir bence. Keşke bu duyguları bize yaşatanları unutmasak her günü sevgi günü yapabilsek. Ama en azından bugün sevgililer günü ve sevgiye kendini açmış olan herkesin sevgililer gününü kutluyorum.
Ve bugün sevdikleriyle romantizm ve aşk içeren bir film seyretmek isteyenler için işte en romantik on film önerilerim. Bunların dışında sizin favori aşk filmleriniz hangileri?

pride and prejudice
Pride and Prejudice – Gurur ve Önyargı (2005)
Oyuncular : Keira Knightley, Matthew Macfadyen
Yazan Jane Austen olunca böyle içi bol aşklı ve eğlenceli bir film ortaya çıkmış. Bennet ailesinin en önemli meselesi kızlarına birer eş bulmaktır ve filmde bu ailenin kızlarının aşk hikayelerini eğlenceli bir şekilde anlatıyor. Ama filme ismini veren fakir ve güzel Elizabeth ile zengin ve kendini beğenmiş Darcy’nin yanlış anlaşılmalarla dolu eğlenceli ve romantik aşkları.

breakfast at tiffanys
Breakfast at Tiffany’s – Tiffanys’de Kahvaltı (1961)
Oyuncular : Audrey Hepburn, George Peppard,
Capote’nin meşhur kitabından sinemaya uyarlanan ‘Tiffany’de Kahvaltı’da Audrey Hepburn’ü, zengin olma hayaliyle bir koca arayışındaki saf ve güzel Holly rolünde izliyoruz. Holy’nin en sevdiği şeylerden birisi sabaha kadar süren partilerin ardından Tiffany’s mağazasının önünde mücevherlere bakarak hayal kurmaktır. Filme Holy’nin pencere pervazında söylediği unutulmaz şarkı Moon River , Audrey Hepburn’un güzelliği ve kiracısı Paul ile yaşadığı platonik aşk damgasını vurmuştur. Yaşı olmayan muhteşem etkileyici bir film.

sweet-november-2
Sweet November – Kasım’da Aşk Başkadır (2001)
Oyuncular : Keanu Reeves, Charlize Theron
İşkolik ve yalnız bir insan olan Nelson Moss ile sade bir hayat süren Sara Deever’in bir aylık ilişkilerini anlatıyor bu acıklı aşk hikayesinde. Kocaman bir aşkı bir aya sığdırmaya çalışmalarının hüzünlü hikayesi seyretmeye değer.

dr-zhivago
Dr. Jivago (1965)
Oyuncular : Omar Sharif, Julie Christie
5 dalda Oscar’ı bulunan bu muhteşem film biraz durağan bir akışı olsa da klasikler arasında yer almış başyapıtlardan bir tanesidir. Rusya Bolşevik ihtilalini ve Doktor Jivago’nun Lara’ya olan aşkını anlatır filmde. Benimde gerek müziğiyle gerekse konusu ve yarattığı görsel etki ile favori romantik filmlerimden bir tanesidir.

notting-hill-2
Notting Hill (1999)
Oyuncular : Hugh Grant, Julia Roberts
Sıradan bir İngiliz kitapçı ile dünyanın en ünlü yıldızlarından birinin hikayesini anlatıyor. Hugh Grant’in sempatikliği ve Julia Roberts’in şöhretiyle aşkı arasındaki gel gitleri ile ortaya içinizi ısıtan, sevimli romantik bir film çıkıyor.

MSDGOWI EC001
Gone With The Wind – Rüzgar Gibi Geçti (1939)
Oyuncular : Clark Gable, Vivien Leigh
Margaret Mitchell’in iki ciltlik Pulitzer ödüllü romanında sinemaya uyarlanmış ve ismi gibi rüzgar gibi esip geçmiştir film. Güneyli güzel Scarlett O’Hara’nın ilişkilerini, Kuzey ve Güney iç savaşını ve Güneyin yeniden inşa edilmesi sürecinde zenginlikten fakirliğe düşüşünü, sonra güzel Scarlet’in gerçek aşkı bulup kaybetmesini anlatan muhteşem bir başyapıt.

Dirty-Dancing
Dirty Dancing – İlk Aşk, İlk Dans (1987)
Oyuncular : Patrick Swayze, Jennifer Grey
Zamansız filmlerden bir tanesidir Dirty Dancing. Filmin kendisi kadar film müzikleriyle de öne çıkmıştır. Sıradan bir zengin kız fakir oğlan hikayesi gibi gözükse de işin içine dans ve muhteşem bir aşk girince filmi sıradanlıktan klasiklere taşımıştır.

casablanca
Casablanca – Kazablanka (1942)
Oyuncular : Humphrey Bogart, Ingrid Bergman
Muhteşem kadrosu, unutulmaz diyalogları, performansları, görsel atmosferi ile unutulmayacak siyah beyaz filmlerden bir tanesidir Kazablanka. Film II.Dünya Savaşı sırasında geçmektedir. Filmi seyreden seyretmeyen herkesin bildiği, tekrar çal Sam, tekrar çal Sam repliğidir ama ilginç olanda filmde bu sözleri muhteşem Ingrid Bergman’dan hiç duymazsınız.

eternal-sunshine-of-the-spotless-mind
Ethernal Sunshine of The Spotless Mind – Sil Baştan (2004)
Oyuncular : Jim Carrey, Kate Winslet
Değişik bir aşk hikayesidir Sil Baştan. İki yıllık ilişkileri ardından anılarını sildiren iki sevgilinin bu süreçte yaşadıklarını anlatıyor bu film. Joel (Jim Carrey) sildirme sürecinde aşkını kaybetmemek ve tekrar canlandırmak ister. Filmde mantık ve duyguların birbiriyle mücadelesini ve aşkın zihinden değil de kalpten olduğunu anlatıyor.

Pretty-Woman
Pretty Woman – Özel Bir Kadın (1990)
Oyuncular : Richard Gere, Julia Roberts
90’ların en romantik külkedisi masalı olan Pretty Woman, Julia Roberts ve Richard Gere’i bir araya getirmiş ve Roberts’ın dünyaca tanınmasını sağlamıştır. Bir sokak kadınıyla onunla geçirdiği bir gecelik ilişki sonrası gelişen yakınlıkları ve ikilinin karşı konulmaz aşkını konu alan film müzikleriyle de hala hafızalardadır.

İyi Seyirler 🙂

Share.

About Author

Leave A Reply