Sabahları Spor Yapma Alışkanlığı Nasıl Kazanılır?

1

Özellikle sabahları kendilerine gelemeyen insanlardan birisi olarak egzersiz yapmayı sabah saatlerine almak gerçekten de hiç kolay olmadı. İster evde çalışacak olun ister spor salonunda bu disiplini kazanmak istiyorsunuz bunun için uğraşmanız gerekiyor.Bunu yapabilmek için çeşit çeşit yöntemler denedim. Bazı uğraşlarım tamamıyla başarısız oldu. Mesela bir aralar sabah yüzmeye gitmeyi deniyordum, spor salonuna kadar gitmeyi de başarıyordum ama havuzda iki kulaç attıktan sonra devamı gelmiyordu. Bende denemekten vazgeçiyordum, oysaki bir alışkanlığı geliştirmek için en az 21 gün yapmaya devam etmek gerekiyor. Bu süreyi geçirdikten sonra inanın işler çok daha kolaylaşıyor.
Sabahları spor yapma alışkanlığı kazanmak için sizde bu yolları deneyebilirsiniz.

1. Her gün aynı saatte yatmak : İşin en zor kısımlarından birisi de her akşam aynı saatte yatmaya çalışmak. Sabahları spor yapmaya başlamak istiyorsanız 11 de yatakta olmanız gerekiyor, bu beni epeyce zorladı çünkü ben akşamları çok daha üretken bir insanım. Ama kafaya koyunca yapabiliyorsunuz. Öyle telefonu yanıma da alayım yatakta biraz sosyal medyada takılırım da yapmayacaksınız sonra bir bakıyorsunuz işin ucu kaçmış. Atalarımız boşuna dememiş erken yatan erken kalkar diye. O yüzden aynı saatte yatakta olma disiplinini edinmekle bu işe başlamak gerekiyor.

2. Sabahları aynı saatte kalkmak : Erken yatabilmeyi başarınca zaten erken kalkmak düşünüldüğü kadar zorlayıcı olmuyor. Sadece hafta sonu yatak keyiflerini de kaldırmak gerekiyor ki düzen bozulmasın. O yüzden bunu da alışkanlık haline getirmek gerekiyor.

3. Bir arkadaşınız ile program yapmak : Eğer açık havada spor yapmayı seviyorsanız sabahları spor yapan bir arkadaşınız ile anlaşın. Söz verin ki vazgeçme gibi bir hakkınız olmasın. Bu özellikle hafta sonları için kurtarıcı oluyor. Hem yanınızda arkadaş olunca spor yapmanın daha keyifli olduğunu fark edeceksiniz. Ve arkadaşlar her zaman için iyi bir motivasyon kaynağıdır.

4. Düşünmemek : Uyanınca spor yapsam mı yapmasam mı diye sakın kafanızda tartmaya başlamayın. Bu bir soru değil çünkü. İşe gitmek gibi bir şey olduğunu düşünün, sabah kim düşünüyor işe gitsem mi yok bugün gitmeyeyim yarın giderim. Böyle bir şey aklımıza getirmiyorsak spor yapıp yapmamak ile ilgili de bir alternatif üretmeyin. Ben en çok böyle durumlarda akşam yaparım nasıl olsa erteleme yöntemini seçenlerdenim. Ama akşama bırakınca da sabaha erteleme hakkını kullanabiliyorsunuz. O yüzden erteleme huyunu da bıraktım. Bu döngüyü oluşturmak yerine artık spor sabah yapılır güne enerjik başlanır mottosundan hareketle sabah sporumu düzenli bir şekilde yapıyorum.

5. Her gün yapmaya devam etmek : 21 gün kuralını aklınızdan çıkartmayın. Pes etmek yok. Denemeye devam edin. Bunu bir proje olarak görebilirsiniz. Kendinize yeni bir alışkanlık hediye ediyorsunuz. Bu da kolay olmuyor elbette ki. Hafta sonları bile ara verince hemen devamı geliyor. Bu yüzden hafta sonları da spor yapmaya devam edin. Hem o güzel hafta sonu kahvaltılarını da vicdanen rahat bir şekilde yapabilmek çok güzel.

6. Abartmamak : Hemen öyle abartılı şeyler yapmaya başlamayın, vücudunuzu sabah rutinine alıştırmak için ona zaman tanıyın. Benim en çok zorlandığım sabahları vücudun esnek olmaması ve bende genelde pilates, yoga gibi esneklik isteyen egzersizler yapıyorum. Akşamları vücut çok daha esnek oluyor. Ama bir süre sonra vücutta sabahlara alışmaya başlıyor. Sabahları ilk birkaç gün daha hafif şeyler yapmaya çalışın, vücut alıştıkça antrenmanlarınızın yoğunluğunu arttırın.

Sabahları egzersiz yapmaya başladıktan sonra kendinizi çok daha enerjik, üretken ve mutlu hissetmeye başlıyorsunuz. Bu alışkanlık kazanımı kendinize verebileceğiniz değerli hediyelerden bir tanesi 🙂

Share.

About Author

1 Yorum

  1. Pingback: Sabahları Enerjik Bir Şekilde Kalkmak İçin 10 Öneri | Esince Yaşam

Leave A Reply