Sabahları Enerjik Bir Şekilde Kalkmak İçin 10 Öneri

0

Sabahları yataktan kalkıp kendime gelmeye çalışma süreci benim için oldukça zordu ve sabahları yapmam gereken çoğu şeyi yapamıyordum. Bunu değiştirmek için yaptığım araştırmalar sonucunda farklı şeyler denemeye başladım ve sabah rutinim yavaş yavaş değişmeye başladı. Bir alışkanlığı değiştirmek için en önemlisi istemek. Sonrası bir şekilde geliyor zaten. Eğer sizde sabahları kendine gelemeyenlerdenseniz sabahları enerjik bir şekilde kalkmanızı sağlayacak bu öneriler sizlerinde işine yarayacaktır.

1. Yatmak için çok geç kalmayın. Herkesin bedeninin uyku ihtiyacı farklılık gösteriyor. Bazılar 3-4 saat uyku yeterli gelirken genelde 7-8 saat uyku öneriyorlar konunun uzmanları. Bunu dikkate alarak yatağınıza mantıklı bir saatte gitmeye çalışın. Mümkünse de yatağa gitmeden önce ki son üç saat içinde bir şey yemeyin. Odanızda elektronik eşyaların fişini çekin, akıllı telefon ve tabletlerinizi uçak moduna getirin ki gece başınızın yanı başında sinyalleriyle beyin hücrelerinize zarar vermesin. İyi bir uyku sabah iyi bir şekilde kalkmanıza çok yardımcı olacaktır.

2. Alarmı Ertelemeyin : Uyuyacağınız o beş dakikalık uykunun size hiçbir faydası olmayacak, alarm çalar çalmaz yataktan kalkmayı deneyin, bu sizi o yarım yamalak uyuyacağınız uykudan daha iyi hissettirecek.

3. Uyanınca yataktan hemen kalkmak : Yatakta kaldığınız her anın bir tembellik olduğunu aklınıza getirin. Sabah günün en önemli zamanı, onun elinizden geçip gitmesine izin vermeyin. Her zaman uyuyabilirsiniz ama kalkmazsanız hayatınızla ilgili birçok fırsatı kaçırıyor olabilirsiniz. O yüzden elinizden telefonunuzu bırakın ve kalkın. Sosyal medyada neler olduğuna kahvaltı masasında da bakabilirsiniz.Kalkmadan önce yatağınızda birkaç kez gerinin ve yataktan zıplayarak kalkın.

4. Ilık limonlu su içmek : Uyku sırasında vücudumuz susuz kalır, bu da bizi halsiz hissettirir. Sabahleyin büyük bir bardak oda sıcaklığındaki suyun içine bir büyük limon ekleyerek için. Bu sizin metabolizmanızı hızlandıracak ve enerjinizi arttıracaktır. Su içmeden önce dişlerinizi fırçalamayı da unutmayın çünkü gece boyunca ağız hijyenimiz bozulur.

5. Odanızı havalandırın. Hava sıcaklığı uygunsa pencerenizi hafif aralık bırakabilirsiniz.Değilse de sabahları ilk iş pencerelerinizi açmak olsun, bu hem oda sıcaklığını düşürerek sizi kendinize getirecek hem de gece odada birikmiş karbondioksit yerine oksijen alarak kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Pencerenin önüne geçin ve derin derin nefes alarak temiz havayı içinize çekin.

6. Kahve için : Sabahleyin bir bardak kahvede metabolizmanızı hızlandırarak kendinizi daha zinde hissetmenizi sağlar. Genelde çayı tercih ederiz sabahları alışkanlıklarımızdan dolayı ama sabah bir bardak kahvenin etkisini çay sağlayamadığı için sabahları kahve için. Tabi midenizle ilgili bir sorun yoksa.

7. Kahvaltıyı atlamayın : Lif ve protein yönünden zengin beslenirseniz bunun size sağlayacağı enerji karbonhidrattan çok daha uzun ömürlü olacaktır. O yüzden işe giderken alacağınız poğaça ve simit fikrinden vazgeçip peynirli, yumurtalı, yeşillikli, yulaflı bir kahvaltı hazırlayın kendinize. Ayrıca sabahları alacağınız Omega-3’ün etkisi de beyin hücrelerinizin sağlıklı olmasına ve sabahları beyninizin de aktifleşmesini sağlayacaktır. Sabahları 4-5 adet ceviz yemeye çalışın. Yada daha etkili sonuçlar için Omega-3 vitamin desteklerini de kesinlikle öneririm.

8. Egzersiz yapın : Açık havada yapacağınız koşu, yürüyüş gibi egzersizler etkisini çok daha hızlı gösterir. Ama sabah yataktan zorla kalkıp bir de dışarı çıkmak daha zor geliyorsa bunun yerine evde yapacağınız bazı hareketlerde kısa zamanda kendinize gelmenizi sağlayacaktır. Şınav, mekik, squat, lunge, jumping jack ve esneme hareketleri yapabilirsiniz.
Sabah egzersiz yapma alışkanlığı ile ilgili önerilere ihtiyacınız varsa diğer yazıma göz atabilirsiniz.

9. Duş Alın : Kendinizi çok uykulu hissediyorsanız ılık bir duş kan basıncınızı yükselterek açılmanıza yardımcı olur. Ayrıca duş ile cildimizdeki toksinleri de atarız. Hem sabahları fresh kokmakta kendimizi daha iyi hissettirir. Duş sonrası yüzünüzü de buz gibi su ile yıkamak hem yüzünüze iyi gelecek hem de kendinizi daha zinde hissedecekseniz.

10. Kalkmak için iyi bir sebebiniz olsun. Eğer kalkmak için iyi bir nedeniniz yok ise bu da sizin sabahları enerjik kalkamamanızın nedenlerinden biri olabilir. Eğer sevmediğiniz bir işe gitmek zorunda iseniz sabahları kendinizi mutlu edecek bir şeyler yapmanız önemli. Aynanın karşısına geçtiğinizde kendinizi mutlu edecek şeyler söyleyerek ‘sağlıklı bir şekilde yeni bir güne uyandığınız için şükredebilirsiniz.’

Share.

About Author

Leave A Reply