Ödem Söktürücü ve Canlandırıcı Ayurvedik Detoks Çayı

2

Beden ve zihin sağlığıyla ile daha fazla ilgilenmeye başladıktan sonra Ayurveda’da ilgimi çeken konulardan birisi oldu. Sadece isim olarak duyduğum bir konunun ne kadar derin ve faydalı olduğunu da bu vesileyle öğrenmiş oldum. Aslında Ayurveda kökeni Hindistan’a dayanan bir tedavi yöntemiymiş. Ayur yaşam, Veda ise bilgi anlamına geliyormuş. Yani yaşam bilgisi. Ayurveda, üç dosha üzerine kurulmuş. Hani deriz ya benim bünyem hassas hemen hasta olurum. İşte bizdeki bünyeye Ayurveda’da dosha diyorlar.

Doshalar ise Vita, Kapha ve Pitta. Bir insanın tek bir doshası olabileceği gibi iki doshanın karışımıda olabiliyor. Ayurveda’ya göre yaratılış beş ana elementten oluşmakta, ether, hava, ateş, su ve toprak.
İnsanlardan yaratılışın parçası olarak bu beş elementten oluşmakta.

Vata – ether ile havadan oluşmakta ve hareketi temsil etmekte
Pitta – ateş ve sudan oluşmakta ve dönüşümü temsil etmekte
Kapha – su ve topraktan oluşmakta ve yapı ilkesini temsil etmekte

Doshalar önemli çünkü bünye tipinize göre beslenmeye ve yaşamaya başlayınca kendinizi çok daha iyi hissetmeye başlıyor ve sindirim bozukluluğu, uykusuzluk gibi vücudunuzdaki dengesizlikleri de ortadan kaldırabiliyorsunuz. Ama bu daha derin bir konu olduğu için doshaların özelliklerini başka bir yazıda daha detaylı olarak açıklayacağım.

Bundan sonra denediğim ve beğendiğim Ayurvedik tarifleri elimden geldiğince paylaşmaya çalışacağım.İlk olarak son günlerde ki favori içeceğim olan ödem söktürücü ve canlandırıcı detoks çayının tarifini paylaşmak istedim. Bugünlerde bu çayı oldukça fazla tüketmeye başladım. Kışın zaten kalın kalın giyiyoruz bir de şişkinlikler olunca insan kendine bir fazla geliyor. Bu çay o hisside vücutta birikmiş ödemi de sizden götürüyor. Kendinizi arınmış, temizlenmiş ve canlanmış hissediyorsunuz. Kendi zevkinize göre de malzemelerde değişiklik yapabilirsiniz, ben yeşil çay versiyonunu seviyorum. Hem yeşil çayın da metabolizma hızlandırıcı etkileri olduğu için enerjinizi yükseltmenizi de sağlıyor. İlk seferlerde kimyonun kokusu biraz fazla geliyordu ama zamanla ona da alışıyor insan.

Malzemeler (2 kişilik)

2-3 dilim zencefil
1 tatlı kaşığı toz zerdeçal
1 tatlı kaşığı kişniş tohumu
1 tatlı kaşığı kimyon tohumu
1 tatlı kaşığı rezene tohumu
Bir çorba kaşığı yeşil çay / siyah çay / nane çayı
4 bardak su

Hazırlanışı
Demliğimize tüm malzemelerimizi koyalım üzerine de kaynattığımız suyu koyalım ve 5-10 dakika demlemeye bıraktıktan sonra süzerek içelim. Günde iki defa rahatlıkla içebilirsiniz. Demlik yerine frenchpress de kullanılabilir.

Bol sağlıklı günler olsun.

Share.

About Author

2 yorum

  1. Esra Kırımtay on

    Merhaba,
    Öncelikle lezzetli içini sımsıcak hissettiriyor insanın ki sırf bu bile değer. Ayrıca ağrı geçirme özelliği var karnım mırım mırım ağrırken çaydan sonra geçiverdi şişkinlik hisse de geçti 🙂 devamını bekliyorum…
    Teşekkürler

    • Çok teşekkürler 🙂 Etkisini hissetmenize çok sevindim ve böyle güzel yorumlar almak beni de çok mutlu ediyor.

Leave A Reply