Müziğin İnsan Ruhu ve Bedeninde Yarattığı İnanılmaz Etkiler

0

Doğarken dünyaya bir ses ile uyanıyoruz ve yaşamımız kalbimizin çıkardığı ses ile devam ederken hayatımızın her anında bir ses ve sesin yarattığı bir titreşim ile sarılıyoruz.

Yapılan araştırmalar göstermiş ki vücudumuzdaki her hücre de bir titreşim içinde ve her bir hücrenin sahip olduğu frekansı kaliteli sesler vasıtasıyla değiştirmek mümkün. Hastalıkların bir çoğunun oluşma sebebi bu titreşimde meydana gelen bozukluklar. O yüzden elimizden geldiğince bu titreşimin sağlıklı bir şekilde kalmasına dikkat etmek gerekiyor.

Örneğin alışveriş merkezinde geçirilen birkaç saat sonunda kendinizi ne kadar bitkin ve yorgun hissedersiniz. Böyle alanlarda bulunan karışık ve yüksek sesler hiçbir şey yapmadan otursak bile bedenimize ve beynimize zarar veriyor. Bu da bizde yorgunluk hissettiriyor. Oysa ki doğada geçirilen birkaç saat ne kadar huzurlu gelir hepimize. Doğanında kendine has bir melodisi vardır. Zihin sesimizi kapatıp kulaklarımızı açıp dinlersek, doğanın hiçbir yerde dinleyeceğimiz o muhteşem melodisi tüm hücrelerimize ulaşıp bizi sakinleştirecek ve rahatlatacaktır. Ama maalesef ki kendimizi bu güzel melodilerden mahrum bırakıyoruz ve mahkum bırakılıyoruz.

Müziğin nasıl bir etkisi vardır üzerimizde? Bir anda ruh halimizi yükseltebilir de düşürebilir de. Çoğu zaman farkında olmadan müzik dinleriz, arka fonda çalar bir şeyler ama farkında değilizdir. Oysa müziğin üzerimizde yarattığı etkilerin farkında olsak belki dinlediğimiz müziğe daha fazla önem verirdik. Müzik üzerimizde hem zihinsel hem de fiziksel bir etki yaratır.Bu etkilerin nasıl oluştuğu hakkında daha fazla bilirsek kendi ruh halimizi de çok daha rahat bir şekilde ayarlayabiliriz. Amacımız daha huzurlu, sakin, stresten uzak bir yaşam kurmak ise müzik ile bunu sağlayabilmemiz mümkün.

Müziğin beyin dalgaları üzerinde de etkisi olduğu saptanmış yapılan araştırmalar neticesinde. Sesler beyin dalgalarını yavaşlatabiliyor. Tespit edilmiş 4 tip beyin dalgası var. Bunlar alfa, beta, teta ve delta. Çok rahat olduğumuz durumlarda 9-14 hertz aralığında alfa dalgaları salınıyor. Stresli ve heyecanlı zamanlarda alfa dalgaları görülmüyor. Saniyede ortalama 14-20 hertz arasında salınan beta dalgaları dış dünyanın etkilerine maruz kaldığımızda ve negatif hissettiğimiz zamanlarda görülüyor.

Yaratıcılığın zirve yaptığı zamanlarda, meditasyon ve uyku dönemlerinde, 4-7 hertz arasındaki teta dalgaları görülüyor.

Derin uyku, meditasyon ve bilinç kaybı zamanlarında ise beyin 0.5-3 hertz arasında değişen delta dalgaları üretir. Beyin dalgaları yavaşladıkça, kendimizi daha rahat ve huzurlu hissederiz. Bu yüzden beyin dalgalarımızın titreşimini aşağıda tutmaya çalışmalıyız. Ve bunlar arasında da yumuşak geçişler yapmalıyız.

Örneğin derin uyku esnasında beyin dalgaları en düşük seviyelerdeyken saatin alarmı çaldı ve acele içinde bir sabaha başlayınca beyin aniden beta dalgalarına geçiyor. Bu da bizi daha stresli bir duruma geçiyor. Bu yüzden sabah güne çok daha yumuşak bir şekilde duru bir müzikle başlamak beyin dalgalarında ani geçişler oluşturmayacak ve güne daha huzurlu bir şekilde başlamanızı sağlayacak.

Daha yaratıcı fikirler üretebilmek için beynin teta dalgaları üretmesine olanak verilmeli. Bunda yine müziğin sihirli etkisinden faydalanarak yapabiliriz. Örneğin Tibet kaselerinin (Tibetan Singing Bowls), Şamanik davul çıkardığı sesler vücudun ahengini tekrar kazanması ve beyin dalgalarının salınımını düşürmek için oldukça iyi seçimlerdir. Bunun yanı sıra klasik müzik ve barok tarzı dinlemenin de beyin dalgaları üzerinde olumlu etkileri olduğu saptanmıştır.

Yaşamın içinde zaten müzik var. Sadece seçimlerinizi yaparken size iyi gelecek, hücrelerinizin titreşimine uyumlu, ruh halinizi bozmayacak, yaratıcılığınızı arttıracak seçimler yapmayı deneyebilirsiniz.

”Müzik ruhun gıdasıdır” denir, oldukça bilinen bir sözdür. Ama şimdi bu sözün içindeki anlam ve önemi çok daha iyi anlıyorum. Umarım yazımı okuyanlarda da aynı hissi yaratabilmişimdir.

Ruhunuza ve hücrelerinize iyi gelen müziği bulun ve kulağınızdan eksik etmeyin.

Sevgilerimle.

Share.

About Author

Leave A Reply