Kick Boks Yapmak için 6 Neden

0

Her ne kadar uzak doğu esintilerine sahip bir spor gibi gözükse de çıkış yeri Amerika olan Kick boks; Muay Thai,  Karate, Boks, Aerobik gibi bir kaç sporun karışımından oluşmuş yüksek tempolu bir dövüş sporu.  Ancak Kick boks dövüş konusunda ustalaşmak isteyenlerden daha çok  sağlıklı yaşamak ve zayıflamak isteyen bir çok kişinin yaptığı bir spor. Özellikle de son yıllarda kadınların bu spora olan ilgi ve merakı da çok yüksek. Bunda biraz da Eva Mendes, Khloe Kardashian gibi Hollywood ünlülerin bu spora göstermiş olduğu ilginin büyük payı olsa da, kendimizi nasıl savunacağımızı öğrenmeyi de kadınlar olarak sevdik.

Bir Pilates  sevdalısı olarak karşıma  Kick boks öğrenme fırsatı  çıkınca hiç düşünmeden denemeye karar verdim. Yapılan her spordan alınan keyif bence başka, önemli olan yaptığınız sporun sizin ihtiyaçlarınıza ne kadar uygun olup olmadığı.

Kick boks, renkli bir spor ama kolay bir sporda değil. Yaparken tüm kaslarınız çalışıyor, tekme atıyorsunuz, yumruk atıyorsunuz. Sürekli hareket ediyorsunuz. Haliniz kalmıyor ama devam ediyorsunuz. Bununla ilgili Muhammed Ali’nin çok sevdiğim bir sözü vardır:

”Egzersizler sırasında tekrarları asla saymam! Sadece acımaya başladıktan sonrakileri sayarım. Çünkü tek işe yarayacaklar onlardır.”

Demek ki her işte olduğu gibi bırakmayıp devam ettikçe performansınız da artmaya başlıyor ve vücudunuzdaki değişimleri görmeye başlıyorsunuz. Elbette ki birlikte çalıştığınız eğitmenin rolü de fazla. Eğitmen sizi motive etmeli, sınırlarınızı bilmeli ve biraz zorlamalı ki üst basamaklara çıkabilesiniz. Yoksa yerinizde sayarsınız.

Kısacası Kick boks’a başlamak için bir çok neden var, bunların en önemlileri:

  1. Yağ yakımı sağlar: Kick boks kalori yakmak için çok iyi bir spor. Yapılan araştırmalara göre boy ve kiloya göre değişkenlik göstermekle birlikte bir saatlik derste 400-500 kalori yakabiliyorsunuz. O yüzden yağ yakmak ve zayıflamak için Kick Boks’u hayatınıza dahil edebilirsiniz.
  2. Konsantrasyon ve Kontrol : Kick boks yaparken sürekli tetikte olmak gerekiyor. O ana odaklanmak zorundasınız, iyi bir defans yapmak için bu gerekli ve atakta bulunmak için gözünüzü dört açmak ve tüm vücudunuzu kontrol etmeniz gerekiyor.
  3. Enerjinizi yükseltir : Yapılan bir çok sporun insan ruh halinde pozitif etkileri olduğu bir gerçek. Kick boks gibi yüksek tempolu bir spor yaparken salgılanan endorfin hormonu ile kendinizi daha iyi hissetmeye başlayacak ve doğal olarak enerjinizde artacaktır.
  4. Stres azaltıcı: Şehir yaşantısının ve çalışma hayatının insan üzerinde yarattığı en olumsuz etkilerden bir tanesi ne yazık ki stres. Bunun da insanları öfkeli ve mutsuz bir ruh haline soktuğu kesin. Kick boks ta kum torbalarına atılan tekme ve yumrukların stres seviyesini azaltarak sakinleştirici bir etki yarattığı bir gerçek.
  5. Fit bir vücut: Kick boks nabız yükselten bir spordur. Bol bol terlersiniz ve bu da hem toksin atmak hem de istenmeyen yağlara hoşça kal demektir. Ayrıca tüm vücut kasları çalıştığı için kaslarınız daha belirgin hale gelerek daha atletik gözükürsünüz.
  6. Esneklik : Dışarıdan bakıldığında öyle esneklik gerektiren bir spormuş gibi algılanmasa da kalça ve bacaklar kasları olmak üzere tüm vücudu esneten bir spor.

Bana kendimi iyi hissettirdiği için Kick Boks yapmaya devam ediyorum ve çevremde zayıflamak isteyen, daha fit gözükmek isteyen, yoğun stres altında çalışan ve eğlenerek spor yapmak isteyen herkese öneriyorum.  Sadece yapmanız gereken kendinize iyi bir eğitmen bulmak. (Eğitmen önerisi isterseniz mesaj atmanız yeterli 🙂 )

Sağlıklı güzel günler.

 

 

Share.

About Author

Comments are closed.