Karpuzla hazırlayabileceğiniz yüz maskeleri tarifleri

1

Nasıl mevsimine göre beslenmemizi çeşitlendirebiliyorsak yaz mevsiminin de vazgeçilmezi  olan karpuz ile de kolaylıkla hazırlayabileceğimiz bir çok maske var.  Karpuzu, yoğurt, bal, süt ve çeşitli meyveler ile karıştırarak çok kısa sürede maske hazırlayabiliriz. Ayrıca karpuz suyunu tonik olarak ta kullanabilirsiniz.

İşte birbirinden kolay ve etkili maske tarifleri.

Hassas ciltler için : Yoğurt ile karpuz suyunu karıştırıp yüzümüze ve boynumuza uygulayalım. Yoğurttaki laktik asit ve enzimler yumuşak bir şekilde cildi beslerken karpuzda cildi nemlendirerek sakinleştirecektir. 10 dakika beklettikten sonra temizleyelim.

Kuru Ciltler için : Bir kaşık karpuz suyunu yada püresini bir kaşık balı karıştırıp yüzümüze ve boynumuza uygulayalım. 15-20 dakika bekletip ılık suyla temizleyelim. Bal cildinizin derinlemesine nemlenmesini sağlar ve karpuz ile karışımı bu etkiyi hem çok daha fazla arttırır hem de cildin nefes almasını sağlar.

Olgun ciltler için : Bir tatlı kaşığı karpuz suyunu bir kaşık avakado ile karıştıralım. Yüzümüze uygulayarak 20 dakika bekletelim ve sonrasında da ılık suyla temizleyelim. Avakado omega-3 açısından oldukça zengindir ve karpuzdaki diğer vitaminlerle karışımı ile yüz için oldukça besleyici ve etkili bir maske haline gelir.

Güneşten zarar görmüş ciltler için : Bir kaşık süt ile bir kaşık karpuz suyunu karıştırıp yüzümüzde güneşten zarar görmüş bölümlere uygulayalım. Bu maske yüzümüzü derinlemesine temizlerken güneş yanıklarına da çok iyi gelecektir.

Akneli ciltler için :  Bir kaşık karpuz suyu ile bir kaşık püre halindeki muzu karıştıralım ve cildimize uygulayalım. 10-15 dakika beklemesi yeterli olacaktır. Muzdaki B vitaminleri yüzünüzdeki aknelerin temizlenmesini iyi gelecektir ve karpuzda yağsız nemlendirme özelliği ile yüzünüzü nemlendirecek ve yumuşatacaktır.

Share.

About Author

1 Yorum

  1. Pingback: Karpuz faydalı mı dedikleri kadar? | Esince Yaşam

Leave A Reply