Karpuz faydalı mı dedikleri kadar?

0

Yaz aylarının vazgeçilmezi karpuzu genelde serinlemek ve susuzluğumuza iyi gelmesi için yeriz. Pek faydaları da bilinmez bu değerli meyvenin. Karpuz öncelikle güçlü bir antioksidandır. A,B, C ve E vitaminleri açısından oldukça zengin ve bunların dışında bizi hastalıklardan koruyacak bir çok vitamin ve mineral kaynağıdır.

Nedir karpuzun faydaları?
1. Likopen açısından oldukça zengindir. Likopen oldukça güçlü bir antioksidandır. Kalp ve göz sağlığı için oldukça önemlidir. Ayrıca karpuza kırmızı rengini veren maddedir. Dolayısıyla kırmızı karpuzda çok daha fazla bulunuyor. O yüzden karpuzu iyi seçmek gerekiyor. Bu konuda yetenekli değilseniz de benim gibi yardım almak lazım 🙂
2. İçerdiği A vitamini ile göz sağlığı için oldukça faydalıdır.
3. Karpuzda yağ yoktur ama enerji kaynağıdır. Üstelik kaloriside düşüktür. Bir kase karpuzda yaklaşık 50-60 kalori vardır.
4. Bağırsak kanserini önlemeye yardımcı olur.
5. Kanı temizler.
6.Böbrekleri çalıştırır. Hazmı kolaydır.
7.Kalp sağlığını destekler. LDL kolestrolü düşürücü etkisi vardır.
8. Kemik gelişimine yardımcı olur.
9. Spordan sonra meydana gelen kas ağrılarını hafifletir. Ve yine terlemeyle kaybettiğimiz potasyum ve sodyum’u da geri almamızı sağlar.
10. Antioksidan etkisi vardır. Cilde iyi gelir. Tonik etkisi gösterdiği için yüzünüze sürebilir veya farklı maskeler yapabilirsiniz. Maske tariflerine buradan ulaşabilirsiniz.

Daha ne olsun ki 🙂

Share.

About Author

Leave A Reply