Kalbinize Dokunacak İzlenmesi Gereken 11 film

5

İstanbul gibi kalabalık bir şehirde yaşayınca özellikle kış aylarında hafta sonları dışarı çıkmaktan pek hoşlanmıyorum. Arada bir mecbur kalınca çıkıyorum ama her seferinde pişmanlık içinde ben ne yaptım sorusunu kendime sorup duruyorum. Her taraf tıklım tıklım. En son çıktığımda nedeni belirsiz bir araba yumağı içine saplanıp saatlerce kaldım. Ne Powerlove dinlemek ne de nefes egzersizleri sakin kalmama yetmedi. Hem trafik hem de gideceğim yere geç kalmanın stresi de eklenince birden hafta sonum bir kabusa dönüştü.

Nereye gidiyordu bu kadar araba? Genelde hedef alışveriş merkezleri, zira Türkiye’deki kentleşme anlayışı insanları alışveriş merkezlerine kapatmak üzerine kurulu. Neden size ait olması gereken o iki günü vücudumuza elektrik yüklemek, oksijenle bağlantımızı azaltmak, kendimizi yormak için alışveriş merkezlerinde geçirmeyi tercih ederiz ki? Oysa ki stres ve yorgunluğumuzu azaltarak kendimizi daha iyi hissetmemizi sağlayacak ailemizle, arkadaşlarımızla, sevgilimizle çok daha İyi şeyler yapabiliriz.

Eğer hava yağışlı ise yapılacak en güzel şeylerden biri evde güzel bir film seyretmek olabilir. Böyle zamanlar için film arşivimde, dışarının soğuğunu unutturarak güzel bir dünya ile ilgili hayaller kurmamı sağlayan filmlerim vardır. Her seyrettiğimde bende oldukça pozitif duygular uyandırır. Kalbinizin hala orada olduğunu, iyiliğin ve sevginin gücünü hatırlatır size. Duygular size bir öyle bir güçlü dokunur ki unutmazsınız. Listemdeki bu filmler de hissettirdikleri duygular ve verdikleri mesajlarla çok özeldir benim için. Bu filmlerin birkaçı sizi ağlatabilir. Nedense ağlamanın iyi olmadığı ile ilgili kodlama yapılmıştır çocukluğumuzdan itibaren. Aslında ağlamak duyguların ifade şekillerinden birisidir ve kesinlikle hem zihinsel hem de fiziksel sağlığınız için faydalı bir şeydir.Yapılan bir çok araştırma göstermiş ki ağlayarak stres gibi olumsuz duyguların birikintilerini ve toksinleri atabiliyorsunuz. Bu da bir nevi arınma ve rahatlama getiriyor bize bedensel ve zihinsel olarak. Ve hatta bu tip duygusal ağlamalar sırasında endorfin salgılanarak ruh halimize de pozitif yansımaları oluyor.

İşte kalbinize dokunacak 11 muhteşem film önerim

THE BOOK THIEF
1. The Book Thief (Kitap Hırsızı) – 2013
Film, II.Dünya Savaşının Almanya’sında kitap çalarak kendisine ve çevresine savaşın kabusunu bir nebze olsun unutturmaya çalışan Liesel’in hikayesini anlatıyor. Öyle bir aile ki o savaşın getirdiği kabus dolu günlerde bile birbirini sıkı sıkı sevgi ile sarmalıyor ve sıcaklıkları tüm filme yayılıyor. İnsanların hayatlarının birbirine dokunması ve parasız bir hayatta küçücük şeylerle mutlu olunabileceğini size hissettiriyor.

bigfish
2. Big Fish (Büyük Balık) – 2003
Tim Burton yönetmenliğini yaparda seyredilmez mi? Bir arkadaşımın ısrarlı tavsiyesi üzerine seyrettim bu sihirli filmi. Filmin konusu düşler üzerine kurulu. Neyin gerçek neyin hayal olduğunu fark etmiyorsunuz. Kendi hikayenizin kahramanı olabileceğinizi ve hikayenin nasıl gelişeceği de sizin seçimlerinize bağlı olduğunu. Hikayenizde mutlu olabilirsiniz mutlu edebilirsiniz. Her şey size bağlı.Film sizi fantastik hikayelerle şaşırtırken bir taraftan da güldürebiliyor ama bir bakıyorsunuz ki aslında ağlıyorsunuz. Ailecek seyredilecek sıcacık bir film.

black-film
3. Black (Siyah) – (2005)
Kör, sağır ve dilsiz bir çocuğun büyümesini ve onun karanlık dünyasına bir öğretmenin getirdiği ışığı anlatıyor bu etkileyici filmde. Her seyrettiğimde yaşadığımız zorluk diye tanımladığım her şeyin aslında hiçbir şey olduğunu gösteren kesinlikle izlenmesi gereken bir film. Biraz duygusal yönden ağır olduğunu göz önünde alarak yanınızda mendil bulundurmayı ihmal etmeyin.

DeadPoetsSociety
4. Dead Poets Society (Ölü Ozanlar Derneği) – 1989
Robin Williams’ın muhteşem oyunculuğunu ortaya koyduğu defalarca seyretmeme rağmen hiç bıkmadığım bir film ‘Ölü Ozanlar Derneği’. Filmde bir öğretmenin öğrencilerine şiiri sevdirmesi ve anı yaşamanın ne anlama geldiğini anlatıyor. Sadece bununla da bırakmıyor sizi, hayallerinizin peşinden gitmeyi ve bir kişinin kaç kişinin hayatını etkileyebileceğini izliyorsunuz Williams’ın inanılmaz performansıyla.

the painted veil
5. The Painted Veil (Duvak) – 2006
Benim için Aşk bu film demek. Edward Norton olan hayranlığımda bu filmle başlamıştı zaten. Bir biyolog ile bir farklı istekleri olan bir kadının evliliğinin içindeki imkansız gibi görülen aşkı yakalamasını anlatıyor bu duygusal film. Bir taraftan da Uzakdoğu’nun etkileyici manzarasıyla sizi buluşturuyor.

Good_Will_Hunting
6. Good will hunting (Can Dostum) – 1997
Bana göre Robin Williams’ın en etkileyici performanslarından bir tanesi . Ve tabii Matt Damon’ın oyunculuğunu da unutmamak gerekir. Film, hayata zorlu bir başlangıç yapan inanılmaz zeki bir gencin yaşamının bir matematik profesörünün tahtaya yazdığı bir denklemi çözümünü yazmasıyla bir anda değişen hayatını anlatıyor. Filmin etkileyici bölümleri de psikayatrist rolündeki Robin Wİlliams ile bu gencin arasındaki diyaloglar. Kesinlikle izlenmesi gereken bir başyapıt.

the-fountain-original
7. Fountain (Kaynak) – 2007
Film, geçmiş, bugün ve gelecekten üç ayrı hikayeden oluşuyor. Her hikaye sonsuz aşkın peşinde olan erkekler hakkında. Mayalı bir kaşif, esir düşmüş kraliçesini kurtarmak için hayat ağacını aramaktadır. Türlü ağaçlar üzerine çalışan bir tıp araştırmacısı, ölmek üzere olan karısını kurtaracak bir ilaç aramaktadır. Bir uzay yolcusu ise hava kabarcığı içindeki kapsül halindeki yaşlı bir ağaç ile seyahat etmektedir. Sonsuz aşkı arayan bu üç kişinin hikayesi ilginç bir şekilde kesişir.

taare-zameen-par-ishant
8.Taare Zameen Par (Yerdeki Yıldızlar) – 2007
Bir Hint filmi Taare Zameen Par’ın konusu bir resim öğretmeniyle ailesinin anlamaya çalışmak yerine evde uzaklaştırmayı tercih ettiği öğrencisinin arasındaki ilişkiyi anlatıyor. Sevginin ve sevgisizliğin gücünü ve bir hayata olan etkisini görüyorsunuz bu etkileyici filmde.

green mile
9. The Green Mile (Yeşil Yol) – 2000
Yeşil Yol olmadan bu liste eksik kalırdı. Bu film hem oyuncuları hem de konusu itibari ile tamamen bir baş yapıt. Meleklerin varlığına ve mucizelere inanmanızı sağlıyor bu klasik film. Film idam mahkumların son durağı olan bir hapishaneye John Coffey adında iriyarı bir mahkum getirilmesi ile yaşananları anlatıyor.

schindlerslist-red
10. Schindler’s List (Schlinder’in Listesi) – 1993
Oldukça popüler olan bu filmi hala izlemeyenlere şiddetle tavsiye ederim. Bu film bir insanın neleri değiştirebileceği ve bir çok insana nasıl esin kaynağa olabileceğini anlatıyor.Ve arkasında da gerçek bir hikaye var.

October-Sky-Gallery-1
11. October Sky ( Ekim Düşü) – 1999
Gerçek bir hikayeden uyarlanmış bu film kesinlikle ilham kaynağı. Hikaye Homer adında bir gencin maden kasabasından madenci olmaya babası tarafından zorlanmasına karşı kendi tutkusunun peşinden kendisini ve arkadaşlarını sürüklemesini konu alıyor. Homer’ın imkansızlıkları karşısında yaptıklarını görünce hayatın size sunduğu sınırsız fırsatları neden değerlendirmediğiniz sorusu kafanıza pat diye düşüyor.

Eğer sizinde böyle özel filmleriniz varsa yorumlar bölümünde paylaşır mısınız?

Mutlu Günler 🙂

Share.

About Author

5 yorum

  1. Bir çoğunu izlemiştim, fakat listenin tamamını tekrarıyla izleyeceğim, paylaşımların için teşekkürler esincim 😘

Leave A Reply