İşsiz olduğunuz dönemi daha verimli nasıl değerlendirebilirsiniz?

0

Öncelikle bu herkesin başına gelebilir. İşinizi kaybettiğinizde alışagelmiş düzeninizin bozulması ile kendinizi bir anda boşlukta hisseder ve bunun üzerinizde yarattığı baskı ile bir panikleyebilirsiniz. İşe kafanızdaki bu tip düşünceleri kovalamakla başlayabilirsiniz. İşsiz olmanın anlamı aslında şuanda bir şirket için değil kendiniz için çalışmanızdır. Artık zamansızlık nedeniyle yapamamaktan şikayet ettiğiniz bir çok konuya ayırabileceğiniz zamanınız var. Bu zamanı da etkin bir şekilde değerlendirmek sizin elinizde.

Ayrıca iş görüşmesi sırasında karşınıza çıkacak olan işten ayrıldıktan sonra neler yaptınız? sorusuna vereceğiniz cevapta bu süreyi etkin bir şekilde iş arayarak geçirdiğinizi ve bunun tüm zamanını aldığınızı söylemeniz işe alım uzmanı ve işverenler tarafından çok pozitif bir şekilde değerlendirilmeyecektir. O nedenle işsiz kaldığınız dönemi hem kendinizi geliştirmek hem de iş arama sürecinize destek olabilecek konulara zaman ayırmanız sizin için faydalı olacaktır. Ayrıca eğer bir iş fikriniz var ise bunu hayata geçirmek için bundan daha uygun bir zaman olabilir mi?

İşte size bu süreçte uygulayabileceğiniz bazı öneriler, eğer daha farklı önerileriniz var ise lütfen yorumlar bölümünde paylaşın.

Bağlantı kurun : Nedense çoğunlukla iş aradığımızı kimseye söylemek istemeyiz, ancak bu süreçte çevremizle iletişim halinde olmanız sizin farklı iş fırsatlarından da haberdar olmanızı sağlayacaktır.O nedenle arkadaşlarınıza, akrabalarınıza, iş arkadaşlarınıza ve size iş bulma konusunda destek olabilecek kişilere iş aradığınızı haber vererek özgeçmişinizi onlarla paylaşmalısınız. Ayrıca ilgili seminerlere, toplantılara ve yeni insanlarla tanışabileceğiniz bu amaçla yapılan etkinliklere katılmak sizin çevrenizi genişletmenize ve de yeni iş fırsatlarından haberdar olmanızı sağlayabilir.

İlgi alanlarınızı belirleyin : İşten hiç fırsat bulamadığınız hobilerinizi tekrar gözden geçirmeye ne dersiniz? Uzan zamandır gitmeyi planladığınız fotoğrafçılık kursuna, yoga sınıflarına ya da yelkencilik kursuna kayıt olabilirsiniz. Hem bu şekilde yeni insanlarla tanışarak sosyal çevrenizi de genişletebilirsiniz.

Spor yapın : Sporu hayatınıza dahil etmek için artık zamanınız var. Bunun için bir spor kulübüne üye olacağınız gibi evde de rahatlıkla spor yapabilirsiniz. İnternette pilatesten, ağırlık çalışmalarına kadar bir çok videoya ulaşabilirsiniz. Spor hem enerjinizi arttıracaktır hem de daha sağlıklı bir görüntüye kavuşmanızı sağlayacak. Ayrıca spor salonlarını sosyalleşmek için de çok rahat kullanabilirsiniz. Çevrenizi genişletmek için tüm fırsatları değerlendirmelisiniz.

Yemek yapmayı deneyin : Evde yemek yapmak size tasarrufta sağlayacaktır. Ayrıca yaratıcılığınızı da geliştirerek kendinize özel bir şeyler yapmanın keyfini yaşamanıza sağlayacaktır. İnternetten kolaylıkla uygulayacağınız bir çok sağlıklı yemek tarifine de erişebilirsiniz.

Blogları, iş dünyası ile ilgili yayınları takip edin : Bu süreçte yapacağınız en büyük hatalardan birisi de kendinizi iş ilanlarını takibe adayıp iş dünyasıyla ilgili gelişmeleri, işinizle ilgili yenilikleri takip etmemek olacaktır. Aylık çıkan iş dergilerinden birkaçını takip etmeye çalışın. Blogları okuyun, özellikle İngilizce yazılmış blogları okumak yabancı dilinizi geliştirmek içinde faydalı olacaktır. Ayrıca Linkedin’deki işinizle ilgili gruplara üye olarak gruplardaki tartışmaları takip edin, kendi görüşlerinizi de yazarak aktif olmaya gayret edin. Ayrıca sosyal medya artık işe alımcıların yoğun takibinde olduğu için Linkedin farklı bağlantılar kurmanızı da sağlayabilir.

Yabancı dilinizi geliştirin : Yabancı dil öğrenmek ve geliştirmek zaman ister. Bu süreçte kesinlikle zaman ayırmanız gereken konularında başında geliyor. Eğer İngilizce ile eksiklikleriniz var ise bir kursa gitmek, İngilizce bloglar ve haberleri okumak, internette rahatlıkla bulabileceğiniz kaynaklardan faydalanmak, altyazılı dizi ya da film seyretmenin İngilizcenizi geliştirmek için çok faydasını görebilirsiniz. Ya da işinizde sizin daha fazla talep görmenizi sağlayacak veya ilgi alanınızda olan yeni bir dil öğrenmek için de iyi bir zaman.

Yeni fikirler üretin : Genelde çalışırken yeni fikirler üzerinde düşünmeye çok fazla vakit bulamıyoruz, o nedenle bu dönemde işinizi daha kolaylaştırabilecek yeni projeler üretmek ile ilgili de güzel bir fırsat. Ayrıca bu fikirleri iş görüşmesi sırasında paylaşıyor olmanız sizi diğer adaylardan daha farklı kılacaktır.

Ve son olarak ta her ne durumda olursanız olun mutlaka hareket edin. Siz hareket ettikçe yeni fırsatlar her zaman karşınıza çıkacaktır.

Share.

About Author

Leave A Reply