Hoşgeldin Sonbahar ve Chai Latte Tarifim

0

O güzel mavilikleri, tatilin tatlı yorgunluklarını ve karışık günler yaşadığımız bir yazı geride bırakarak şehir yaşantımıza geri dönüş zamanı sonbahar. Havaların soğuması, gecelerin uzaması ile birlikte zamanımızı da daha farklı şekillerde değerlendireceğimiz bir döneme giriyoruz. Hem bedenen hem de ruhen yenilemek için de iyi bir zaman. Bunun için neler mi yapabiliriz? İşte size birkaç öneri!

1 – Spora tekrar başlamaya hazır mısınız? Yaz ayları başlayınca ister istemez vaktimizi daha çok farklı aktivitelere ve yemeksel faaliyetlere ayırdığımız için spor yapmayı biraz ihmal ediyoruz. Sonbahar tekrar spora başlama zamanı için en iyi zaman. Arkadaşlarınızla birlikte açık hava yürüyüşleri yapabilirsiniz. Ben doğadaki sonbahar renklerine bayılıyorum. Hatta belki düzenli olarak koşu yapmaya başlayabilirsiniz. Daha önce koşmadıysanız yeni başlayanları koşuya hazırlayan NHS Couch to 5K gibi çok güzel uygulamalar var. Hala başlamadıysanız Pilates yapmaya başlayabilirsiniz. Ya da ilginizi çeken başka bir sporsal faaliyet deneyebilirsiniz. Bedeniniz için yaptığınız bu faaliyetler emin olun ki sizi çok daha iyi hissettirecek.

2 – Vizyona giren filmlere göz attınız mı? Sonbahar-kış dönemi genellikle en güzel filmlerin vizyona giriş zamanı oluyor. Dışarıda yağmur yağarken, siz de arkadaşlarınız ya da sevgiliniz ile birlikte sinema keyfi yapabilirsiniz. Özellikle vizyona girecek güzel Türk filmlerini kaçırmamanızı tavsiye ederim.

3 – Yazın sıcak, güneşli havası, bir de tatilin kaçınılmaz olması, biraz beslenme düzeninizin şaşmasına sebep olmuş olabilir. Bu durumda sonbahar tekrar düzenli ve sağlıklı beslenme dönemi olacaktır. Yeni bir rutin oluşturup, daha doğru beslenmeye başlayabilirsiniz.

4 – Detoks için ideal zamanlar! Sıcak hava bazen çok yorucu olabiliyor. Sonbahar ise detoks için ideal olacaktır. Bir detoks programına dâhil olarak, siz de arınabilir, fazla kilonuz varsa da kolayca bunlardan kurtulabilirsiniz. Çok yakında kolaylıkla uygulayabileceğiniz detoks programları için bizi de takipte kalmanızı öneririm.

5 – Bir detoks da gardırobunuza uygulamaya ne dersiniz? Birbirinden cazip kış vitrinlerinin cazibesine kapılmadan önce dolabınızı bir gözden geçirebilir, giymediğiniz kıyafetleri ihtiyacı olan birilerine verebilirsiniz. İnanın ki üzerinizden koca bir yük kalkıyor. Bunu kitaplığınız için de yapabilirsiniz. Hala sizde benim gibi sürekli kitap almaya meraklı birisi iseniz önce elde ne yok bir bakın ondan sonra yeni kitaplar alın. Elinizde hiç okumayı düşünmediğiniz kitaplarınız varsa da onları size en yakın kütüphaneye verebilirsiniz.

6 – Hafta sonu şehir dışı programları için havalar oldukça uygun. Yaz demek deniz tatilleri demekse sonbaharda doğa tatilleri demek. Bunun için seçeneklerde çok fazla. Hem bol bol yürüyüş yapıp hem de temiz havayı hissedip şehrin gürültüsünden uzaklaşmak size kesinlikle iyi gelecek. Hatta bir yoga ve meditasyon kampını da deneyebilirsiniz.

7 – Sıcaklık değerlerinin düşüşü soğuk algınlığı ve benzeri pek çok rahatsızlığı beraberinde getirebilir. Vücudumuzu bu duruma alıştırmamız, kendimizi hazırlamamız gerekir. Bunun ise en iyi yollarından biri bitki çayları olacaktır. Birbirinden şifalı bitkileri ve meyve kurularını kullanarak nefis ve bir o kadar faydalı çaylar hazırlayabiliriz. Benim en favori kış çayıma buradan ulaşabilirsiniz.

8 – Bitki çayları kadar güzel bir başka öneri ise kahve. Güzel bir kahve sonbaharın en iyi eşlikçilerinden birisi. Kitabınız da hazırsa, yağmur seslerinin geldiği pencere önüne yerleşebilirsiniz. Sert kahveler çok benim tarzım değil, daha çok yumuşak içimlileri seviyorum. Chai latte çok sevdiğim kış içeceklerinden birisi. Eskiden her şeyini kendim yapardım ama artık sevgili dostum sayesinde keşfettiğim Twinings chai latte poşetleri sayesinde hazırlamak çok daha pratik oluyor. Tarifini de paylaşmak istedim, tam da sonbaharı yansıtan, iç ısıtacak keyifli bir içecek!

Peki, Sizin sonbahardaki en favori aktiviteniz hangisi?

Chai Latte Tarifi
chai latte
Malzemeler (2 kişilik)
– İki adet chai çay poşeti
– 2 bardak badem sütü
– 2 adet karanfil
– 1 çay kaşığı tarçın
– 2 adet yıldız anason

Hazırlanışı
Sütü bir kaba koyarak kaynatalım. Kaynar kaynamaz ocaktan alalım, çay poşetlerini ve karanfili içine koyalım. 5 dakika beklettikten sonra çay poşetlerini çıkartalım ve blender ile 20-30 sn karıştırıp bardaklarımıza koyalım. Üzerine tarçın ve anason koyarak mis gibi kokusunu içimize çekerek afiyetle içelim.

Sevgiyle kalın.

Share.

About Author

Leave A Reply