Güzellik Rutinlerim Volume I

0

Ne yaparsan yap, inanarak ve şevkle yap ve sonuçları izle.

Her işte olduğu gibi cilt bakımında da önce ihtiyaçlarınızı doğru olarak belirleyerek bir güzellik rutini oluşturmak ve buna göre doğru ürünleri seçmek çok önemli.Benim 20’li yaşlarımın başından bu yana izlediğim bir rutinim var. Şuanda 30’lu yaşların ortasına doğru ilerlerken iyiki de bu disiplini oluşturmuşum diye düşünüyorum. Hepinizin bildiği gibi 30’lu yaşların gelmesiyle hatta 20’li yaşların sonlarına doğru cildimizde yavaş yavaş bir değişim başlıyor. Önce, göz kenarında birkaç çizgi, sonra cildin parlaklık ve neminin kaybolması bu değişimin ilk işaretleri oluyor genellikle.

Şimdi gelelim benim uyguladığım rutine.

Temizle : Güzel bir cilde sahip olmak için en önemli adım temizlik. Ben cildime haftada bir duşta yumuşak yapılı bir peelingi hafif masaj hareketleri ile uygulayarak ölü derilerin cildimden atılmasını sağlıyorum. Kullandığım ürün “Sans Soucis Facial Peeling”. Bu peeling hem küçük taneleri ve kremsi formülü ile cildimi yormuyor hem de uygulama sonrasında cildimi yumuşacık yapıyor. Ürünü duşta uygulamamın en büyük nedeni su buharının duş sırasında cildim deki gözenekleri açarak ürünün yüzüme daha kolay nüfuz etmesini sağlamak. Daha iri taneli başka peelingler de denedim ancak sonrasında cildimde kızarıklık gibi istemediğim sonuçlar meydana geldi. Bu nedenle bu ürünü uzun süre daha kullanmaya devam edeceğim gibi görünüyor.

IMG_3463
Elbette cilt temizlik rutinimin peelingten daha da önemli bir oyuncusu var. Hem günlük olarak uyguladığım makyajı çıkartmak hem de sabah kalktığımda ya da makyaj yapmadığım günlerde cildimi temizlemek için kullandığım harika bir ürünü şiddetle sizlere tavsiye etmek isterim. Bu ürün, “Exuviance Purifying Cleansing Gel”. Bütün cilt tipleri için uygun ve kullanım sonrasında cildinizin tertemiz olduğunu hissediyorsunuz. En önemli artısı ise jel olmasına rağmen cildi kesinlikle kurutmuyor olması ve cildinize muhteşem bir canlılık vermesi. Ürünü çok az miktarda uygulamanız yeterli olduğu için aylarca kullanabildiğiniz ekonomik bir ürün.

Nemlendir : Kullandığım nemlendiriciler güzellik ritüelimin vazgeçilmezleri. Ne kadar su içsek, ne kadar iyi beslensek bile mutlaka cildimizi dışarıdan da nemlendirmeyi ihmal etmememiz gerekiyor. Gece ve gündüz için kullandığımız nemlendiricilerin de farklı ihtiyaçlarımıza hizmet etmesi çok önemli. Örneğin, gündüz dış etkenlere karşı koruyucu özellikte bir nemlendirici kullanırken geceleri anti-aging özelliği yüksek bir nemlendirici tercih etmek daha iyi sonuçlar verecektir.

Ben her sabah yüzümü yıkayıp tonik uyguladıktan sonra “ Clinique Repairwear Uplifting SPF 15 Sıkılaştırıcı Bakım Kremi” ni uyguluyorum. Açıkçası, Clinique ürünlerinin bir müdavimi olduğumu söyleyemem. Ancak, bu ürün beni özellikle ince çizgiler konusundaki gözle görünür başarısı ve SPF 15 güneş korumasına sahip olması nedeniyle kendisine bağımlı yaptı. Nemlendirici kullanırken dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta, ürünü cilde ne az ne de fazla miktarda uygulayıp sonrasında 1-2 dakika masaj yaparak ürünün cilde emilimini sağlamak.
Akşamları ise gece yatmayı beklemeden, cildimi güzelce temizleyip tonikledikten sonra “Exuviance Evening Restorative Complex” uyguluyorum. Bu ürün, içeriğindeki anti-aging içerikler sayesinde hem cildimi onarıyor hem de canlandırarak kadifemsi bir yumuşaklığa sahip olmasını sağlıyor. Ürünü sadece yüzüme değil boynuma da dikey masaj hareketleri ile uygulayarak boynumda çizgi oluşmasını önlüyor ve ileride oluşabilecek elastikiyet kaybını azaltmayı hedefliyorum.

Canlandır : Canlı ve taptaze bir görünümlü cilde sahip olmayı kim istemez ki? Yıllarca solgun ve mat bir cilt ile gezip sonra bunun bir çaresi olması gerek diye düşünerek ürün araştırmalarına başladım. Bir ay gibi kısa bir süre sonrasında fark hissedilmeyecek gibi değildi. Cildimi canladırmaya yönelik olarak kullandığı ilk ürün “Fillast Advanced Renewal Toner”. Cildimi yıkama jeli ile yıkadıktan sonra bir pamuğa 2-3 damla tonik damlatarak bütün yüzümü ve boynumu güzelce siliyorum. Hem yüzümde kalan son makyaj kalıntılarından tamamen kurtuluyor hem de cildimi çok daha sağlıklı ve taze bir görünüm kazandırıyorum.
Tonik uygulamasının hemen ardından ise nemlendirici öncesi cildime “Neostrata Bionic Serum” uyguluyorum. Bu müthiş serum sadece cildime parlaklık vermekle kalmıyor. Ayrıca, gözenekleri daraltarak yaşlanma belirtileri ile savaşta cilde büyük bir destek veriyor.

IMG_3464
Son olarak, cildimi makyaj öncesi daha ışıltılı ve canlı hale getiren bir üründen bahsetmek istiyorum. Normalde, makyaj ürünlerine odaklı markaların cilt bakım ürünlerini pek tercih etmememe rağmen bu ürün bütün tabularımı yerle bir etti. Tıpkı Bobbi’nin dediği gibi “Doğru nemlendirici cildi dolgunlaştırır, kadifemsi bir görünüm kazandırır ve makyaj için mükemmel bir baz oluşturur.” İşte buradan yola çıkarak makyaj öncesinde nemlendiricimi uyguladıktan sonra “Bobbi Brown Vitamin Enriched Face Base” kullanıyorum. Bu ürün pürüzsüz bir makyaj sağlıyor. Hem de yağlı ve yapış yapış bir görüntüye kesinlikle sebep olmuyor. Ürünü denedikten sonra vazgeçmek gerçekten çok zor. Yaptığınız makyajın her zamankinden çok daha farklı görüneceğine ve cildinizin ışıldayacağınıza dair garanti veriyorum.

Koru: Bu kadar zaman ve bütçe ayırdık, birbirini tamamlayan birçok ürünü kullandık. Cildimizi güneşin zararlı etkilerinden yaz kış korumazsak bu kadar zahmet ileride sonuçsuz kalabilir. Bu nedenle, yüzünüzü iyi bir şekilde koruyacak iyi bir güneş koruması kullanmanız şart. Bugüne kadar farklı markaların güneş koruma ürünlerini kullandım, ancak birçoğu yüzümde yağlı bir tabaka oluşturdu. Hem de makyaj yaptığım günlerde makyajımın akmasına sebep oldu. Size bu konuda önereceğim en iyi ürün Hamilton 50 korumalı güneş koruyucusu. Ürünü denedikten sonra memnun kalacağınıza eminim.
Bu yazıda sizlerle cildim için uyguladığım güzellik rutinlerinden bahsettim. Yazıya dökünce biraz uzun bir liste olduğunu fark ettim ama bütün bunların sonunda size sağlıklı ve genç görünümlü bir cilt vaat edildiğini bilmenizi isterim. Tabi bütün bunlara ek olarak bol su tüketmeyi ve hazır gıdalardan uzak bir beslenme programını lütfen ihmal etmeyin. Hepiniz için sağlıklı ve ışıldayan bir cilt dilerim.

Sevgiler

Emine

Share.

About Author

Leave A Reply