Güne limonlu ılık suyla başlamak için 8 iyi neden

0

Güne limonlu ılık suyla başlamak için 8 iyi neden
Yeni bir şeyleri hayatıma sokmaya karar verince 21 gün kuralını her zaman kendime hatırlatıyorum. Bir alışkanlığı kazanmak için 21 gün aralıksız tekrarlamak gerekiyor. Aman bugün yapmasam ne olacak ki lere hiç yüz vermemek lazım. Süreklilik ve disiplin olmadan bir alışkanlık kazanılmıyor.
Herkes bir söyler sabahları ılık limonlu su iç diye ama niye içmen gerektiğinden kimse bahsetmez. Bende bu konuda küçük bir araştırma yaptım ve bir bardak limonlu suyun ne kadar etkili olduğunu öğrenince hemen başlamaya karar verdim. Kahvenin sert etkisi ile kıyaslayınca limonlu su kesinlikle çok iyi geldi. İlk fark ettiklerim yarattığı harika bir hafiflik ve temizlenmişlik hissi oldu. Yarattığı diğer faydalar ise;

1. Bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Limon bol miktarda C vitamini ve potasyum içerir. Bu vitaminler de soğuk algınlığına karşı oldukça koruyucu olup bağışıklık sistemini destekliyor.
2. Vücudun PH dengesini sağlar. Limon alkali bir besindir. Limonlu su içerseniz de vücudunuzdaki asit oranını düşürürsünüz.
3. Cildi temizler ve canlandırır. C vitamini cilt için oldukça faydalıdır. Kırışıklıkları azaltır, cilt lekelerinin de azalmasını sağlar. Özellikle kış aylarında cildimizin C vitamine çok daha fazla ihtiyacı var.
4. Kendinizi iyi hissettirir. C vitamininin stres düşürücü etkisi vardır.Ayrıca potasyumda sinir sistemini güçlendirir. Bunlar da sizin daha sakin hissetmenizi sağlar.
5. İdrar söktürücüdür. Limon, vücuttaki idrar oranını arttırır ve bu sayede vücuttaki toksinler de atılır.
6. Sindirime yardımcı olur. Vücut gece boyunca susuz kalmıştır. Sabah içilen su ile hem iç organlarımızı hem de beynimizi kendine getiririz.
7. Ağız sağlığını destekler. Diş eti iltihaplarına karşı koruyucudur. Sadece sitrik asit diş minelerine zarar verebileceği için fazla tüketilmemeli ve dişlerimizi fırçalamayı ihmal etmemeliyiz.
8. Kilo vermenize yardımcı olur. Sabahları içeceğiniz limonlu su metabolizmanızın hızlanmasın sağlar. İçerdiği pektin lifi de tok hissetmenizi sağlar.

Limonlu suyun oldukça basit tarifine gelince, bir bardak ılık suya yarım limon suyunu sıkmanız yeterli. Sabahları aç karnına içmeli ve mümkünse bir şeyler yemeden kendinize 30 dakika kadar süre vermelisiniz. Dişler üzerinde asit kalmaması için de temiz su ile gargara yapmayı ihmal etmeyelim.

Güne nasıl başladığınız çok önemli. 8 saat susuz kalmış bedeniniz için yapacağınız en güzel şey de kendinize bir bardak limonlu su hazırlamak.

Bol sağlıklı günler.

Share.

About Author

Leave A Reply