Daha mutlu ve iyi bir insan olmak için 10 öneri

0

İngilizcede ”kindness” olarak geçen bu güzel kelime dilimize nezaket, kibarlık ve iyilik olarak çevrilmiş. Bence bu üç kelimenin karışımı çok daha güçlü bir anlamı var.

Eskiden kendimi nazik ve iyi bir insan olarak kolaylıkla nitelendirebilirdim. Üstelik sürekli başkalarının öyle olmadığı ile ilgili yakınıp duruyordum. Ama davranışlarıma, söylediklerime, insanlara nasıl hissettirdiğimi fark etmeye başlayınca aslında öyle olmadığımı düşünmeye başladım. Değişimde o zaman başlıyor zaten. Kendinizi fark etmeye başlayınca… Ağzınızdan çıkan sözlere ve davranışlarınıza çok daha dikkat etmeye başlıyorsunuz. Kendinizin ne hissettiğinden çok başkalarına nasıl hissettirdiğinize odaklanmaya başlıyorsunuz. Güzel şeyler hissettirdiğiniz zaman karşılığında sizde mutlu ve iyi hissediyorsunuz.

”Anladım ki insanlar, onlara söylediklerini unutur, yaptıklarını unutur ama onları nasıl hissettirdiğini asla unutmazlar.” Maya Angelou

Nezaket ve iyiliğe hayatınızda ne kadar yer verirseniz bunun karşılığı da size güzel duygular olarak geri dönüyor. Eğer mutlu olmak ve iyi hissetmek istiyorsanız bunu çevrenizdeki insanların öyle hissetmesini sağlayarak ulaşabilirsiniz. Nasıl bir dünya görmek istiyorsanız o dünyayı yaratmaya kendinizden başlamalısınız.

”Dün zekiydim dünyayı değiştirmek istedim, bugün akıllıyım kendimi değiştiriyorum.” Hz.Mevlana

Japon doktor Masaru EMOTO yaptığı bir araştırmada suya “Sevgi ve Şükran” hislerini göndermiş ve su kristallerini inceleyerek fotoğraflarını çekmiş. Aynı şekilde suya “nefret” hislerini yönlendirmiş ve onları da fotoğraflamış. Fotoğraflarda ”Sevgi, Şükran ve Nefret” karşısında su moleküllerinin nasıl değişime uğradığını görebiliyorsunuz. Düşünün ki insan vücudunun 3/4’ü sudan oluşuyor. Siz nasıl duygular hissettirirseniz hücrelerinize onların değişimi de fotoğraflardaki gibi olacak. Kendinizden sizden başka hiç kimse sorumlu değildir.

Water Crystals

Sizde kendinizi daha iyi ve mutlu hissetmek istiyorsanız çevrenizdekileri öyle hissettirmeye çalışarak başlayın. Onlar için yaptığınız iyilikler ve göstereceğiniz nezaket aslında kendinizi mutlu etmenizi sağlayacak. Bunun için yapabileceğiniz bir çok şey var. Sizin önerileriniz var ise bunları da yorumlarda paylaşırsanız çok mutlu olurum.

1. Daha fazla gülümsemek : Gülümsemekten daha güzel bir şey herhalde gülümsetebilmektir. Üstelik gülümsemek ve neşe bulaşıcıdır. İşyerinde, asansörde gülümseyin insanlara. Zaten hemen karşılığını alacaksınız.

2. İnsanlara iltifat etmek : Arkadaşlarınıza, eşinize veya komşunuza kıyafetlerine, davranışlarına yapacağınız bir iltifat ile çok hoş bir duygu değişimi yaratabilirsiniz. Sadece zorlama değil gerçekten beğendiğiniz bir konuda bunu yapmalısınız.

3. Çocuklara kibar ve iyi olmayı öğretmek : Çocuklar çok iyi birer taklitçiler ve hızlı öğreniyorlar. Onlara iyilik yapmayı, teşekkür etmeyi ve daha nazik olmayı kolayca öğretebiliyorsunuz. Öğrendiklerini uyguladıklarını görmek muhteşem bir duygu ve sonra yukarıdaki resimdeki gibi güzel duygularla size geri dönüyor üstelik.

4. Trafikte insanlara ve araçlara yol vermek : İstanbul gibi bir yerde araba kullanınca bir bakmışsınız sizde bir trafik canavarı haline gelmişsiniz. Bir de aceleniz varsa her şeyi yapmaya hakkınız olduğunu düşünüyorsunuz. Oysaki yollarda geçirdiğiniz sürede bir çok insana nezaket gösterme fırsatınız var. Bol bol yayalara, diğer arabalara yol vermeye çalışın. Trafik stresi yerine çok daha iyi hissetmeye başlayacaksınız.

5. Konuşmaya ihtiyacı olan birini dinlemek: İnsanların dinlenilmeye çok ihtiyacı var. Çünkü kimse gerçekten dinlemiyor. Sorunu olan birini dinleyin, hemen öğüt vermeye çalışmayın. Bazen insanların sadece dinlenilmeye ihtiyacı vardır ve gerçekten dinlemek hiç o kadar kolay bir şey değildir.

6. Çiçek vermek : Çiçekler insana çok pozitif duygular hissettiriyor. Sokaklarda da artık o kadar güzel çiçekler satılıyor ki. Arkadaşlarınıza, sevdiklerinize beklemedikleri zamanda çiçek alın. Almakta vermekte çok iyi hissettiriyor insanı.

7. Bir arkadaşınıza yada komşunuza yardım etmek : Artık kimse birbirine karşılıksız yardım etmiyor. Oysaki yardım etmek, iyilik yapmak çok güzel şeyler. Yardıma açık olduğunuzu arkadaşlarınıza gösterin, ihtiyacı olduğunu gördüğünüz zamanda elinizden geleni yapın.

8. Güzel duygularınızı belli etmek : Duygularımızı ifade etme alışkanlığımız pek yoktur ama sevdiğinizi söylemek ve sarılmak sizin de söylediğiniz kişinin de içinizi ısıtacak.

9.Yakınmamaya çalışmak : Yakınmak hem sizde hem de karşınızdaki kişileri negatif ruh haline geçirir. Yakındığınız zaman yakalayın kendinizi ve bunun yerine daha pozitif konulara odaklanın.

10. Minnettarlığınızı ifade etmek : Teşekkür etmek ve lütfen kelimeleri insanlarda değişim yaratan oldukça etkili kelimeler. Bu kelimeleri her gün sık sık kullanın ve her kullandığınızda karşınızdakinin yüzündeki değişimi izleyin.

Bunlar arasında mutlaka yaptıklarınız vardır. Ama artık yaparken daha fazla dikkat edin hissettiklerinize. Yapmadıklarınızı deneyin, bakalım sizde nasıl etkiler yaratacak? Sizde benim gibi kendinizi daha huzurlu, sakin ve mutlu hissedecek misiniz?

Sevgilerimle.

Share.

About Author

Leave A Reply