Çilekli Detoks Suyu

0

En sevdiğim aylardan biridir Mayıs. Belki doğduğum ay olduğu için belki ortalığı saran bahar kokusundan belki de o güzel rengarenk yaz meyveleri çıktığı için.
Çilek benim çocukluk aşkım. Biraz fazla kaçırınca alerji yapsa da bu güzel kokulu meyve sanki mutluluk hormonlarını aktive ediyor insanın. Bende kahvaltıdan itibaren bu muhteşem meyveyi masamdan eksik etmemeye çalışıyorum. Bu sene biraz zorlandım gerçek boyutunda çilekler bulmak için. İnanılmaz büyüklükte, hormonlu, kokusuz çilekleri görmek beni çok üzüyor. İçleri bembeyaz ama yüzleri kırmızı, hormon yüklemesiyle şişmiş başka bir tür olma yolunda ilerliyorlar. Çilek gibi kokanlarını zorlada olsa bulabildim bu sene de, umarım gelecek senelerde tamamen ortadan kaybolmazlar. Bizlerde dikkat edip almasak böyle çilekleri, hatta satanları da satmamaları konusunda uyarsak, belki üreticilerde bu güzel meyveye hormon yüklemelerinden biraz olsa vazgeçerler. Temennim bu yönde en azından…

Çileğin faydaları neler?
– Demir, K vitamini ve folik asit içerir.
– C vitamini ve antioksidan açısından zengin olduğu için cildi canlandırıcı ve kırışık önleyici etkisi var.
– İçerdiği antioksidanlar kalp ve damar sağlığının korunmasına da oldukça yardımcıdır. Ayrıca bağışıklık sistemini de güçlendirir.
– Besin lifi açından zengin olduğu için kabızlığa iyi gelir, tokluk hissini arttırır. Bu sayede zayıflamaya da yardımcı olur.
– Vücutta biriken toksin maddelerin dışarı atılmasını sağlar. İdrar söktürücü özelliği de vardır.

Bu kadar faydalı bir meyveyi suyumuza karıştırarak hem detoks etkisi yaratabiliriz hem de içtiğimiz suyu daha lezzetli hale getiririz. Ayrıca o kadar aromatik ve serinletici bir su oluyor ki hem su içme isteğinizi artıyor hem de zararlı içeceklerden uzak durmanızı sağlıyor.

Malzemeler (2 kişilik)
• 1 Portakal (opsiyonel)
• 8 çilek
• 6 yaprak nane
• 500ml su

Hazırlanışı :
• Portakalı ve çilekleri iyice yıkayıp, dilimliyoruz ve nane yaprakları ile birlikte suyun içine atıyoruz. Dolapta birkaç saat bekletip çileğin o güzel aroması ve kokusu suya kendini bırakınca da yavaş yavaş içiyoruz.

Bol sağlıklı günler.

Share.

About Author

Leave A Reply