Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek için 10 Öneri

0

Bağışıklık yada immün sistem biyolojik savunma sistemimizdir. Bu savunma sistemini ne kadar güçlendirirsek bizi mikroorganizmalara ve diğer zararlı etmenlere karşı o kadar iyi korur. Havaların soğumasıyla gribal enfeksiyonlar ile temas etme olasılığımız daha fazla yükseldi. Özellikle ofis ortamlarında, toplu taşıma araçlarında bir çok hasta insana yakın olmak durumunda kalıyoruz. Zamane hastalıkları da artık bir iki günde geçip gitmiyor, bir yakayı kaptırınca günlerce kurtaramıyorsunuz kendinizi. O yüzden bu mikroplara karşı elimizden geldiğince önlemlerimizi almaya çalışıp vücudumuzu güçlendirelim. Buna rağmen hastalanırsak da hemen ilaçlara sarılmayalım. Önce bir kendi kendimizi tedavi etmeye çalışalım baktık ki düzelemedik ondan sonra doktor.
Günlük yaşam kalitemizi bu hastalıklar inanılmaz derecede düşürebiliyor. İşte verimsizleşeceği, spordan uzaklaşacağız, keyfimiz kaçacak, enerjimiz düşecek vs vs. Öyle bir iki portakal, greyfurt yiyip ya da günde bir elma yiyerek bağışıklık sistemimizi güçlendireceğimiz hatasına düşmeyelim. Bunu yaşam tarzı haline getirmek gerekiyor.

parkta kadın
1. Temiz hava, güneş ve su. Bu üçlemeye kış aylarında da dikkat edin. Kendinizi kapalı alanlara kapatmayın. En azından öğlenleri dışarıda hava ve güneş almaya çalışın. Avrupa ülkelerinde olan parklar bizde yok, bina ve plaza aralarında bunu yapmak güç olsa da çevrenizi iyice araştırın, belki çevrede bir park bulabilirde öğle tatilinizi alışveriş merkezi yerine size çok daha iyi gelecek bir yerde geçirebilirsiniz. Ayrıca evinizi de havanın soğuk olmasına aldırmadan en azından sabahları havalandırın.

kefir
2. Probiyotik takviyesi alın. Kefir , yoğurt gibi doğal probiyotik kaynaklarını her gün tüketmeye çalışın. Probiyotikler bağışıklık sistemimizin temelleri. Ne kadar güçlendirirsek onlarda bizi de o derecede koruyacaktır. Günlük bir bardak kefir tüketmek veya bir kase yoğurt yemeyi alışkanlık haline getirelim.

fish
3. Haftada 2 kez balık yemek. Balıklar omega3 açısından oldukça zengindir. Özellikle sardalya ve somon gibi balıklar. O yüzden sonbahar ve kış aylarını haftada iki kez balığı soframızdan eksik etmeyelim. balık yağları da vücudumuzdaki mikroplarla savaşları kazanmamızda oldukça etkilidir.

pilates
4. Egzersiz yapmak. Yağmur olmadığı hafta sonlarını açık havada yürüyüş yaparak değerlendirin. İstanbul’da gün geçtikçe yürüyüş yapılacak alanlar azalsa da elimizde kalan sahil taraflarında ve parklarda en az 45 dakika tempolu bir şekilde yürüyüş yapın. Bunun dışında da hem bedene hem de zihne olan faydalarından dolayı evde yada bir stüdyoda en ez haftada üç kez Pilates yapmaya çalışın.

uyku
5. Düzenli uyumak. İyi bir bağışıklık sistemi için uyku sistemimizin de düzenli olması gerekiyor. Her insanın uyku ihtiyacı değişiklik gösterse de en az 6-7 saat uyumaya çalışalım. Büyüme hormonu salgıladığımız saatler 11 ve 03 arası olduğunu göz önünde bulundurarak bu saatlerde yatakta olmaya çalışalım.

winter-fruit
6. Mevsim sebze ve meyvelerini tüketmek. Sebze ve meyveler bol miktarda vitamin içeriyor. Bunları düzenli bir şekilde tüketince ekstra bir vitamin takviyesine bile ihtiyaç duymayız. Önemli olan mevsimine göre tüketmek. Sebze ve meyveler antioksidan açısından da oldukça zengin. Nar, elma, portakal, karnabahar, kereviz, pancar, turp, pırasa, ıspanak ve lahanayı özellikle bol bol tüketelim.

Body-Scrub
7. Bedeninize özen gösterin. Ellerinizi sürekli yıkamayı söylemeye bile gerek yok. Bunun dışında düzenli hamam ve saunaya gidip bedeninizi de keseleyin, fırçalayın. Masaj yaptırın. Hafta sonları kaplıcaya gitmek için program yapın. Nedense kaplıcaya gitme alışkanlığımız pek yoktur ama deneyin bedeninize ne kadar iyi geldiğini göreceksiniz.

Ingwertee
8. Bitki çayları için. Yeşil çay, ekinezya gibi bitki çaylarının bağışıklık sistemimiz üzerinde oldukça olumlu etkileri vardır. Bunun için siyah çay ve kahvenin yanında biraz bitki çaylarına yer açmayı deneyin.
Hangi çayların bağışıklık sistemine iyi geldiği ile ilgili bu yazıma göz atabilirsiniz.

garlic
9. Sarımsak tüketin. Kokusundan dolayı olabildiğince az tüketiyoruz sarımsağı. Bunu arttırmanın yollarını bulun. Yemeklerden hiç eksik etmeyin, bol bol kullanın. Gece yatarken iki diş sarımsak yutmakta bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin yanı sıra bir çok faydası olacaktır. Sarımsak doğal bir antibiyotiktir.

smile 2
10. Daha çok gülümseyin. Gülmenin de bağışıklık sistemi üzerinde oldukça olumlu etkisi var. Gülümsemenin yanı sıra vücudunuza olumlu mesajlar göndermeyi de ihmal etmeyin. Örneğin kendinizi hasta hissettiğinizde gözlerinizi kapayıp hastalığınızın iyileştiğini, kendinizin, bedeninizin tamamen iyileştiğini, canlı ve enerji dolu olduğunuzu hissedin. Mümkün olduğunca da sık yapın bunu. Ne kadar çabuk iyileştiğinize inanamayacaksınız.

Bol sağlıklı günler.

Share.

About Author

Leave A Reply