Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Bitki Çayları

1

Sonbaharın başlamasıyla birlikte ister istemez daha fazla kapalı alanlarda vakit geçirmeye başlıyoruz. Böyle ortamlarda da mikrop kapma riskimiz artıyor. Tükettiğimiz yiyecek ve içecekler ile bağışıklık sistemimizi destekler isek hastalıklara karşı vücut direncimizi artırabiliriz. En azından hasta olmayı beklemeden gün içinde tükettiğimiz siyah çaylar yerine güzel kokulu bitki çaylarını içmeye ne dersiniz?

ekinezya

1.Ekinezya : Adını şeklinden dolayı Yunanca dikenli kirpi anlamına gelen “ecinos”dan almaktadır. Yapılan araştırmalar bu bitkinin bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve üst solunum yolu hastalıklarına karşı vücudu koruduğunu ortaya koymuştur. Soğuk algınlığı belirtileri başladığında tüketilmeye hemen başlanması ve 2 haftadan fazla devam edilmemesi gerekiyor. Hastalanmayı beklemeden bağışıklık sistemini güçlendirmek için tüketmek gerekir.

ginseng

2.Ginseng : Çin alternatif tıbbında oldukça eski bir geçmişi olan bu bitki bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudun direncini artıyor. Ayrıca ginseng hafızayı güçlendirmek, yorgunluk ve stres için de rahatlıkla tüketilebilir. Günde 2-3 fincan içilebilir ama daha fazlası yan etki oluşturabilir.

green tea

3. Yeşil Çay : Yeşil Çayın faydaları saymakla bitmiyor. Japonların uzun yaşamının sırrı yeşil çay tüketimine bağlanıyor. İçerdiği antioksidan maddelerle vücudu koruyarak bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Günde 2-3 fincan tüketilebilir ancak daha fazlası uzmanlar tarafından önerilmiyor.

Ingwertee

4.Zencefil : Asya, Arap ve Hint mutfaklarında çoğunlukta olmak üzere bir çok mutfakta yemeklerin vazgeçilmezidir. Uzmanlar tarafından sayısız faydası olduğu söylenen zencefil bağışıklık sistemini güçlendiren antioksidanlar içerir. Ayrıca zencefil çayına katılan bir kaşık gerçek bal soğuk algınlığına da oldukça iyi gelir, hem de acı tadını yumuşatır. Her gün bir zencefil çayı içebilir yada bitki çaylarıınıza karıştırabilirsiniz.

kuşburnu

5. Kuşburnu : C vitamini bakımından oldukça zengin bir bitkidir kuşburnu. Rengi ve kokusuyla da diğer bitki çaylarından ayrılan kuşburnu, kış aylarında soğuk algınlığına karşı vücudunuzu korur. Ayrıca içerdiği diğer vitaminlerle birlikte kış yorgunluğuna da oldukça iyi geliyor.

Dİkkat edilmesi gerekenler

Bitkisel çayların bir çok faydası olduğu bilinmekle birlikte çeşitli yan etkileri de olabilir. O yüzden de dikkatli kullanmakta fayda var. Özellikle ilaç kullanıyorsanız veya başka hastalıklarınız var ise mutlaka doktorunuza bitkisel çayları tüketmeden önce danışın. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde de doktorunuza mutlaka danışın.

(Resim Japon Çay Seremonisi)

Share.

About Author

1 Yorum

  1. Pingback: Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek için 10 Öneri | Esince Yaşam

Leave A Reply