Ağız ve Diş Bakımı Sağlığı İçin Öneriler

0

Genetiksel olarak diş ve diş eti hastalıklarına çok yatkın olduğum için kullandığım ürünlere ve bu ürünleri nasıl kullandığıma dikkat etmeye çalışıyorum. Özellikle diş etiyle ilgili sorun yaşadığım için ağız ve diş sağlığımı gereğinden fazla özen göstermem de gerekiyor. Şimdiye kadar diş hekimlerinden ve okuduklarımdan uygulayıp iyi sonuçlar elde ettiğimi ürünleri paylaşmak istedim.

1.Diş Fırçası
curaprox
Diş fırçası seçimi çok önemli. Diş hekimine mutlaka danışmak gerekiyor. Hiç bilmeden gidip sert fırçaları alıp sonra dişlerimizi hiç nazik olmayan bir şekilde fırçalayarak dişlerimize ve diş etlerimize inanılmaz zarar verebiliyoruz. O yüzden diş ve diş eti sağlığı için doğru diş fırçasını seçmek gerekiyor. Bir çok fırça denedikten sonra  diğerlerine göre daha hassas bakım yaptığı için kullandığım diş fırçam Curaprox. Özellikle diş eti problemleri olanlara kesinlikle önerebilirim. En az da günde iki kere dişlerimizi fırçalamayı unutmayalım.

2.Diş Macunu
signal
Diş macununda da bir çok seçenek var, önemli olan kendi ağız sağlığınıza uygun olanı seçmek. Dişlerinizde beyazlatmak mı istiyorsunuz, yoksa diş çürüklerini önleyici bir ürün mü yada diş etlerine yönelik bir ürün mü? Önemli olan ihtiyacınızın farkında olarak size uygun olanı kullanmak. Bu konuda farklı markalar kullansam da genelde Signal Hassas Dişler için olandan oldukça memnunum.

3. Diş ipliği
diş ipi
Vazgeçilmez ürünlerimden bir tanesi. Dişimi fırçalayınca tertemiz olduğunu sanırdım, ne zamanki diş ipliği kullanmaya başladım anladım ki diş fırçası işin sadece işin yüzde ellisi. Dişimi fırçalamadan önce mutlaka önce diş ipi kullanırım. Herkesin de kullanması gerekir. Piyasadaki çoğu ürünü denedikten sonra karar verdiğim ürün OralB Pro-Expert.

4.Arayüz fırçası
diş ara fırça
Eskiden kürdanlarla diş aralarına müdahale ederdik ve diş etlerimize de zarar verirdik. Ara yüz fırçaları kürdanların ulaşamadığı yerlere kolaylıkla ulaşabiliyor. Üstelik numaraları da var, yani diş aralıklarınıza göre size uygun olanı kullanabiliyorsunuz. Üstelik yanınızda taşıyabildiğiniz için de oldukça pratik oluyor. Özellikle diş eti çekilmesi  yaşayanların kesinlikle kullanmasını öneririm.

5. Ağız Duşu
ağız duşu
İlk duyduğumda şaşırmıştım ağız duşu olur mu diye ama oluyormuş. Diş aralarını temizlemeye yardımcı oluyor. Bu aşamada bile hala aralarda kalmış yemek parçalarıyla karşılaşabiliyorsunuz. Akşam yatmadan önce mutlaka kullanmaya çalışıyorum.

6. Ağız bakım suyu
ağız gargara
Ağız bakım suyu da plaka oluşumunu engellemeye yardımcı oluyor ve ağız hijyenini arttırıyor. Bunda da çeşitli seçenekler arasında ihtiyacınızı en çok sağlayan ürünü seçmeye çalışın. Ben Listerine Total Care’i tercih ediyorum.

7. Diş Hekimi

Dentist Holding Dental Tools

İyi bir diş hekiminizin olması gerek, hatta mümkünse farklı dallarda uzmanlıkları olan bir klinik bulabilirseniz çok iyi. Çünkü diş hekimliğinde de belirli konularda uzmanlaşmış doktorlar var. Altı ayda bir genel kontrol ve diş temizliği yaptırmakta genel ağız ve diş sağlığı açısından oldukça önemli. Her şeyde erken teşhis önemli olduğu için önceden alınacak önlemlerle dişlerinizi uzun süre koruyabilirsiniz.

8. Beslenme alışkanlıkları
Ağız sağlığını korumak için bütün bunları uygulamak yetmiyor tabi ki. Yediklerinize ve  içtiklerinize de dikkat etmek gerekiyor. Asitli içecekler , yapışkan şekerler ağız sağlığının düşmanı olduğu için uzak durmak gerekiyor. Eğer kahve, çay gibi içecekleri çok içiyorsanız sonrasında dişleri fırçalamak veya ağız suyuyla bir gargara yapmak gerekiyor. Elma, armut,havuç gibi meyveleri doğramadan yemekte diş yüzeylerini temizlemeye yardımcı oluyor.

Bol gülümsemeli günler 🙂

Share.

About Author

Leave A Reply