2016 senin yılın olsun

0

Senelere isim vermesini seviyorum. Eğitim yılı, odaklanma yılı, tasarruf yılı, aile yılı gibi tek kelimelik isimler veriyorum. 2015 benim için bir değişim yılıydı. Fark ettim ki seneler içinde kendimi, değerlerimi,mutluluğumu, isteklerimi, sevdiklerimi kaybedip gitmişim. O yüzden bu seneyi sadece kendime adayarak içsel bir yolculuğa çıkmak istedim. İnsan kendisini keşfettikçe daha derinlere gitmek istiyor sonra daha derinlere. Bu yolculuk beni bir çok alanda dönüştürdü, bu da yaşam tarzıma, insanlarla ilişkilerime, hayata görüşüme, iş hayatım gibi bir çok noktaya yansıdı. Kendimle olan yolculuğum bitmedi, hala devam ediyor . 2016’nın henüz bir ismi yok, zaten yıl Ocak ayında başlayacak diye bir kural da yok. Siz ne zaman yeni seneye hazır olursanız o zaman başlayacaktır. Sadece bildiğim nasıl bir yıl başlarsa başlasın her anın, dakikanın, saniyenin farkında olarak ve hissederek yaşayacağım bir sene olacak.

Hayat ön provası yapılmamış bir tiyatro gösterisidir.
Bu, alkışı olmayan tiyatronun perdesi kapanmadan;
Gülün, şarkı söyleyin, dans edin, âşık olun.
Hayatınızın her anını değerlendirin.

– Charlie Chaplin

Sizin için 2015 nasıl bir yıldı? Bir ismi olsaydı ne olurdu? Yapmak istediklerinizi gerçekleştirebildiniz mi? Peki 2016’ya bir isim verecek olsanız ismi ne olurdu? Kendiniz için neler planlıyorsunuz? Düşündünüz mü? Haydi senenin son bir kaç günü kendimize bir fırsat yaratalım. En sevdiğin çayını eline al, sevdiğin bir müziği aç, kağıdını kalemini al ve yaz bakalım. Önce 2015’in değerlendirmesiyle başla. 2015 belki bir çoğumuz için zor bir yıl oldu. Şimdi onu kapatıp, geride bırakma zamanı. Yeni seneye güzel enerjilerle birlikte kendimiz için neler yapacağımızı düşünme ve belirleme zamanı.
Eğer ne tarafa gideceğini bilmiyorsan senenin içinde kaybolup gidersin bir bakmışsın ki senenin sonuna gelmişsin. Zaman çok değerli bir hazine, o yüzden iyi kullanmayı öğrenmelisin. Belki Alice Harikalar Diyarı’nı tekrar okuyarak seneye başlarsın.

‘Bana söylesene ne olur, hangi yoldan gitmeliyim?’
Kedi yanıtladı : ‘Cevap, nereye gitmek istediğine bağlı olarak değişir.’
‘Nereye gitmek istediğim pek de önemli değil’ dedi Alice.
‘O zaman hangi yolu seçeceğinin bir önemi yok’ dedi Kedi.

– Alice Harikalar diyarında, Lewis Carroll

Yeni yıl planlaması denilince ilk akla gelen kariyer hayatı ile ilgili hedeflerdir. Ama sen bir bütünsün, kendini bütün bir proje olarak ele alıp geliştirip büyütemezsen kariyerinde de bir gelişme kaydetmen zorlaşır. O yüzden daha kapsamlı düşün. Kişisel gelişimin, sağlığın,kariyerin, ailen, finansal durumun, ruhsal gelişimin ve mutluluğun için neler yapmak istediğini, bunları nasıl ve ne zaman gerçekleştireceğini ajandana yaz. Her şeyi yazabilirsin, okumak istediğin kitaplardan, seyretmek istediğin filmlere, yeni hobilere, yapmak istediğin seyahatlerine kadar hepsini düşün. Bunları yazılı hale getirmezsen günlük koşuşturma içinde unutulması çok ama çok muhtemel. O yüzden lütfen üşenme yaz.

Ajandana yazdıklarının her ay değerlendirmesini yapmak için üzerinden geçmeyi unutma. Sene içinde ben sana hatırlatacağım. O yüzden de e-bültenime üye olmayı unutma 🙂

Ve 2016 sevginin, barışın, huzurun, neşenin, umutların, sürprizlerin, bereketin, güzelliklerin ve iyiliğin bol olduğu bir yıl olsun.

Sevgiyle kalın.

Share.

About Author

Leave A Reply