10 Adımda Hayatını Değiştir

0

Hayatınızdan memnun musunuz?

Yoksa hayatınızda değiştirmek istediğiniz şeyler var ve nereden başlayacağınızı bilmiyor musunuz?

Yeni kararlar almak, yeni bir adım atmak, değişimler yapmak için senenin bitmesini ya da Pazartesinin gelmesini beklemek durumunda değiliz.

Hayat muhteşem bir hediye ve her yeni gün yeni başlangıçlar yapabilirsin. İhtiyacın olan tek şey Sensin.

Sıkıldığınız, değişikliğe ihtiyacınız olduğu her alan her an bir değişim vaktidir. Önemli olan karar vermek ve aldığınız kararları uygulamaya geçmektir.

Eğer yaşamında değişiklikler yapmak istiyorsan ve nereden başlayacağını bilmiyorsan küçük değişiklikler yaparak hayatında ve kendinde inanılmaz değişimler yapabilirsin.

İşte benim önerilerim:

1.Kendini Keşfet :

Yaşam çok güzel ama bir o kadar da bizim gelişimimizi sağlayacak engebelerle dolu bir yolculuk. Bu yolculuğun baş kahramanı da sizsiniz. O halde neden yaşamınızı etrafınızdaki insanlara göre şekillendiriyorsunuz? El âlem ne der düşüncesini kafanızdan atın, toplumun sizden beklentilerini yok sayın tabi ki hepsini değil 🙂 ve sadece kendinizle geçireceğiniz zaman dilimleri yaratın. Gerçekten ne istiyorsunuz? Güçlü yönleriniz neler? Sizi ne heyecanlandırıyor? Tutku duyduğunuz şeyler neler? Önce kendinizi keşfetmekle işe başlayın.

2. Hayatının CEO’su sensin:

Başkalarının senin hayatını değiştirmesini bekleme, hayatının dümenindeki kaptan sensin. Sen yapmazsan kimse senin hayatını değiştirmek için bir şey yapmayacak.

3. Vizyonunu ve Hedeflerini Belirle:

Hayatında neler yapmak istediğini ve ne yöne gitmek istediğini keşfettikten sonra kendine bir vizyon haritası yapabilirsin. Değişik görseller kullanarak hedeflerinin her gün görebileceğin bir yerde bulunmasını sağla.

4. Plan yap:

Hayat sen plan yaparken başına gelenlerden ibarettir sözü çok meşhur ve çok haklı bir söz ancak plansız olmuyor, kabul edelim. İstediklerinizi yazılı hale getirmek onların gerçekleşmesini sağlamak için oldukça iyi bir başlangıç. Katı planlar yerine daha esnek daha alternatifi olan, basit planlar yapmanızı öneriyorum. Günlük, haftalık küçük planlar, günlerinizi daha verimli geçirmenizi sağlar.

5.Hayır demesini öğren:

Kendi isteklerinde net olduktan sonra yaşamının kontrolü senin elinde olmalı. O yüzden başkalarının senden istedikleri şeylerde daha seçici olup, kendi sınırlarını belirleyebilirsin.

6. Zamanını iyi yönet:

Zamanın çok hızlı aktığı ve tüketildiği bir dönemde zamanını iyi değerlendirenler yaşamın ön koltuklarında yerini alıyor. Zamanını boşa harcayanlar ise sadece zamanın yetmediğinden yakınanlar. O yüzden zamanını ve öncelikleri iyi belirlemek gerekiyor.

7.Alışkanlıklarını Değiştir:

Şuan yaşadığımız hayat aslında çocukluktan beri oluşturduğumuz alışkanlıkların eseri. Eğer hayatında değişim yaratmak istiyorsan bu alışkanlıkları değiştirmekle işe başlayabilirsin. Sabah uyandığında ilk yaptığın telefonunu eline alıp sosyal medyada mı gezinmek yoksa kendine 10 dk verip rahatlatıcı bir meditasyon mu yapmak? Günde kaç saat televizyon seyrediyorsan, ne kadar zamanını kitap okumaya ayırıyorsun? Alışkanlıklarını gözlemle ve kendinin daha iyi versiyonu için alışkanlıklarını değiştir.

8.Konfor Alanının Dışına Çık:

En sevdiğimiz yer aslında konfor alanımızdır. Çok rahat ederiz. Tamamiyle alışkanlıklarımızdan oluşmuştur, bize güvenli gelir dışına çıkmak istemeyiz. Ama gerçekten de hayat konfor alanının dışına çıkmaya karar verdiğin gün başlayacaktır.

9.Adım At:

Hiçbir şey yapmamaktansa küçükte olsa seni hedeflerine götürecek bir şeyler yap. Örneğin İngilizce öğrenmek istiyorsun ama çok zamanın olmadığından yakınıyorsan günde 30 dakikanı ayırmak ile başla. Belki 6 ay sonra değil ama 2-3 sene sonra İngilizcenin ne kadar ilerlediğine inanamayacaksın.

10.Kendine Akış’a bırak.

Çok inanırım ki isteklerin ve niyetlerini netleştirdikten sonra evrende seni oraya götürecektir. Unutma ki Evren her zamana hareketi destekler : )

Sevgiyle,

Esin

Share.

About Author

Leave A Reply